Делът на вятърните централи в енергийния микс на Европа достигна 20% през 2024 г., сочат данните на WindEurope. От организацията обаче се опасяват, че темпото, с което се изграждат новите мощности, няма да е достатъчно, за да бъдат постигнати заявените цели на Европейския съюз (ЕС). През миналата година на континента са инсталирани вятърни мощности с капацитет от 15 гигавата, от които 13 гигавата са в крайбрежните води (офшорни инсталации).
Амбицията на Брюксел е до 2030 година делът на вятърните централи в енергийния микс да достигне 34%, а през 2050 година - да надхвърли 50%. През 2024 година вятърната енергия е 19% от микса, сочат още предварителните данни на WindEurope. Според разчетите 27-те държави от общността ще трябва да инсталират по 30 гигавата нови вятърни мощности годишно, за да изпълнят целта до 2030 година.
Според анализите причините за забавянето са няколко: липса на гъвкави правила за нови мощности в някои европейски държави, бавно изграждане или обновяване на мрежата и като цяло - недостатъчно бързо електрифициране на европейската икономика. Това реално пречи на конкурентоспособността на ЕС, категорични са от WindEurope, обръщайки внимание, че вятърната енергия е с ниска цена.
В последните месеци на 2024 година в Западна Европа обаче се появи явлението "мрачно безветрие" - в немския език дори има отделна дума за него - Dunkelflaute. В тези период слънцето е недостатъчно, за да произвеждат фотоволтаиците, а вятърът - за да върти перките на вятърните турбини. Тази година периодите бяха малко по-продължителни и се превърнаха в допълнително предизвикателство за сектора.
В най-голямата европейска икономика Германия например търсенето на електроенергия се покриваше до голяма степен от въглищни централи. Това веднага насърчи лобито на вносителите на въглища в Германия да призове за изграждане на "модерни въглщни централи", които да гарантират енергийните доставки и не пречат на екологичните амбиции, допълва Ройтерс.
Енергийната статистика за Германия като цяло сочи, че през 2024 година с 11% намалява вносът на природен газ и вече достига 865 тераватчаса. Причината е, че страната разчита все повече на зелени енергийни източници. А когато те липсват - на въглищните централи.
Като цяло вятърната индустрия е изправена пред сериозни предизвикателства в последните месеци. В резултат на логистични проблеми се повишиха цените на оборудването, което замрази проекти с одобрение за изграждане на нови мощности не само по крайбрежието на Европа, но и в САЩ.