Великобритания отговори на призива на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да загърби вятърните паркове в Северно море с ясен ангажимент към възобновяемата енергия, съобщава Frankfurter Allgemeine.
„Трябва да заменим нашата зависимост от нестабилните пазари на изкопаеми горива с чиста местна енергия, контролирана от Обединеното кралство“, посочва говорител на британското правителство.
Приоритетът е справедлив и успешен енергиен преход в Северно море в съответствие с приложимите климатични и правни задължения, добавя говорителят.
По-рано през деня Тръмп се позова на новина от миналия ноември чрез публикация в своята социална платформа Truth Social, в която се посочва обявеното оттегляне на американската петролна компания Apache от региона поради увеличение на данъците за производителите на петрол и газ.
78-годишният републиканец изтъкна, че Великобритания прави „много голяма грешка“ в енергийната си политика. „Отворете Северно море. Отървете се от вятърните турбини!“, призова той.
„Поставиха вятърни турбини навсякъде, а вятърът не духа толкова силно. И ако бяха продължили този процес, Германия сега щеше да фалира“, изтъква Тръмп. Противно на казаното от републиканеца, Германия напоследък строи повече вятърни турбини с всяка изминала година.
В публикацията, споделена от Тръмп, Apache оправдава изтеглянето си от Северно море до 2029 г. с това, че увеличаването на данъците ще направи производството на петрол неикономично.
След завръщането си в Белия дом след малко повече от две седмици Тръмп иска отново да насърчи производството на петрол и газ. По време на първия си мандат от 2017 г. до 2021 г. той разхлаби изискванията и стандартите за опазване на климата и околната среда и изтегли САЩ от Парижкото споразумение. Неговият наследник Джо Байдън в крайна сметка се противопостави на това и ангажира цялото си управление с борбата срещу изменението на климата.