Руската енергийна компания „Газпром“ съобщи, че ще подава ограничен обем газ към Европа през Украйна във вторник, последния ден преди изтичането на договора, който запази газовите потоци през почти тригодишната война, предава Ройтерс.
Ако не се стигне до сделка в последната минута, газовите потоци вероятно ще спрат на 1 януари след изтичането на петгодишното споразумение за транзит между Русия и Украйна. Това би била почти пълна загуба на контрола на Москва над европейския газов пазар.
Руският президент Владимир Путин заяви на 26 декември, че няма време до края на годината за подписване на ново споразумение за транзит на газ през Украйна.
Оставащите купувачи на руски газ като Словакия и Австрия се договориха за алтернативни доставки и анализатори прогнозират минимално въздействие върху пазара от спирането на руските газови потоци.
Цената на виртуалната борса Title Transfer Facility в Нидерландия, която се използва като бенчмарк за цените на европейския природен газ, нарасна леко във вторник до 48,85 евро за мегаватчас към обяд.
Спирането на газовите потоци би имало много по-голямо геополитическо значение. Москва изгуби доминиращия си дял от газовите доставки за страните в Европейския съюз за сметка на конкуренти като САЩ, Катар и Норвегия след нашествието през 2022 г. в Украйна, което накара ЕС да намали зависимостта си от руски газ.
Контролираната от държавата „Газпром“, която преди време беше най-големият газов износител в света, отбеляза загуба от 7 млрд. долара само през 2023 г., първата му годишна загуба от 1999 г.
За Европа загубата на евтините руски газови доставки допринесе за голямото забавяне на икономиката, ускоряването на инфлацията и влошаването на кризата с разходите за живот.
Макар че Европа бързо намери алтернативни енергийни източници, загубата на руския газ задълбочи дългосрочните притеснения за намаляващата ѝ конкурентоспособност в света и най-вече за индустриалното бъдеще на Германия.
Последици от войната в Украйна
Русия и Съветският съюз изграждаха половин век голям дял от европейския газов пазар, който във връхната си точка достигна 35%, но войната в Украйна почти унищожи този бизнес за „Газпром“.
Повечето руски газови маршрути към Европа са затворени, включително газопровода „Ямал-Европа“ през Беларус и „Северен поток“ под Балтийско море, който беше взривен през 2022 г.
Газопроводът от времето на СССР през Украйна пренася газ от Сибир през град Суджа, който сега е под контрола на украинските войници, в руската Курска област. След това той тече през Украйна към Словакия. В Словакия газопроводът се разклонява към Чехия и Австрия.
Киев отказа да преговаря по нов договор за транзит.
Украйна се отказва от годишни такси в размер на около 800 млн. долара от Русия, а „Газпром“ ще загуби близо 5 млрд. долара под формата на продажби на газ за Европа през Украйна.
Краят на споразумението за транзит вероятно няма да доведе до повторение на ръста на цените на газа в ЕС през 2022 г., тъй като оставащите обеми са относително малки.
Русия е доставила около 15 млрд. куб. м газ през Украйна през 2023 г., само 8% от връхната точка на руските газови потоци към Европа през различни маршрути през 2018-2019 г.
„Газпром“ съобщи, че ще изпрати 37,2 млн. куб. м във вторник спрямо 42,4 млн. куб. м в понеделник.
Спирането на доставките през Украйна ще бъде голям удар и за Молдова, която преди време беше част от СССР.
Унгария ще продължи да получава руски газ от юг през газопровода „Турски поток“ на дъното на Черно море, въпреки че страната искаше да запази и украинския маршрут.