fallback

Европа се насочва към по-студен януари, с по-малко вятър и по-високо потребление на газ

Сред изключенията в общата тенденция се очаква да бъдат страни като Италия, Испания и Гърция

23:03 | 30.12.24 г. 36

Европа се насочва към по-студен от обичайното януари, вероятно с по-слаб вятър, което ще повиши търсенето на природен газ, точно когато Старият континент се сблъсква с края на споразумението за транзит на газ между Украйна и Русия тази седмица, пише Bloomberg.

Очаква се рязък спад на температурите в началото на януари в по-голямата част от Великобритания, Франция, Германия и скандинавските страни и студеното време ще се задържи до края на месеца, прогнозира компанията Maxar Technologies. Във Великобритания се очаква сняг, съобщи Метеорологичната служба и отправи предупреждения за опасно време за началото на януари.

Комбинацията от студено време и слаби ветрове вече принуди Европа да изразходва повече от газовите си запаси от обичайното за това време на годината, като нивата са под 75%. Колебание в атмосферното налягане, известно като северноатлантическа осцилация, може да задържи тези условия и през февруари – всичко това в момент, когато е почти сигурно, че след няколко дни през Украйна вече няма да минава руски газ.

В Париж температурите може да се понижат до средно -3 градуса по Целзий в началото на януари, с осем градуса под обичайното ниво, сочат данни на Weather Services International.

Нивата на вятъра спаднаха рязко в Европа през ноември, което повиши цените на електрическата енергия, тъй като вятърните паркове престанаха да генерират големи количества от енергията в региона. Въпреки че поривите ще бъдат по-силни от тези до момента, има риск нивата на вятъра през януари да бъдат под дългосрочното средно равнище, считат метеоролози. Същото се отнася и за температурите.

„По-високото налягане доминира в близост до Гренландия и има повишена опасност студени вълни да засегнат Северна и Централна Европа“, коментира Оливия Бирч, метеоролог в компанията Atmospheric G2. „Времето в Северна и Централна Европа може да е по-студено от обичайното през по-голямата част от януари, което ще зависи и от силата на стратосферния полярен вихър“, допълва тя.

В същото време някои части на Европа няма да се впишат в тенденцията, включително Италия, Испания и Гърция. В тези страни температурите ще бъдат близо до или над дългосрочните средни равнища, сочат прогнозите на Maxar.

Ел Ниньо-Южно колебание, което определя дали времето на планетата попада под въздействието на Ел Ниньо или на Ла Ниня, в момента е относително неутрално. Макар че има вероятност слаба Ла Ниня да се развие от януари до март, носейки теоретично по-ниски температури, това вероятно няма да е голям фактор, който да влоши нещата.

„Само със слаба Ла Ниня въздействието върху Европа ще бъде минимално“, коментира Адам Даути, старши метеоролог в компанията AccuWeather.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:04 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още