fallback

"Булгартрансгаз" не води отделно счетоводство за приходите от транзит на руски газ

Компанията ще внесе над 95 млн. лева за бюджета и Фонда "Сигурност за електроенергийната система" през 2024 г.

09:22 | 30.12.24 г.

"Булгартрансгаз" не води отделно счетоводство за приходите, които страната получава от транзита на руски природен газ през "Турски поток", става ясно от отговор на служебния министър Владимир Малинов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев (ПП-ДБ) относно риска от спирането на доставките за Сърбия.

"Газопреносната система следва да се разглежда като единно цяло, което включва както съществуващата инфраструктура, така и въведените в експлоатация допълнителни входно-изходни точки, реализирани по проекта "Разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" от българо-турската до българо-сръбската граница", пише Малинов в прикачения в деловодството на Народното събрание отговор.

По данни на енергийния министър приходите на газопреносния оператор покриват изцяло разходите. Това означава, че евентуално намаление на приходите, "съответстващо на договорите за резервиран капацитет, би рефлектирало върху реализираната печалба на дружеството". Очакванията са, че дружеството ще внесе 95,2 млн. лева в бюджета - под формата на вноски за Фонда "Сигурност за електроенергийната система" (ФСЕС), корпоративен данък и други вноски.

България е основното трасе на руския природен газ за Унгария и Сърбия. Газът идва по "Турски поток" и преминава през удължението на тръбите на българска територия - "Балкански поток". "Газпром" резервира основната част от капацитета на газопровода още преди години.

Опасенията за прекратяване на транзита идват от санкциите, които САЩ наложи срещу "Газпромбанк", през която минават плащанията за руските енергоресурси. Вашингтон даде три месеца отсрочка за Унгария и Турция и те ще могат да продължат да използват без ограничения сметките в банката до март.

Не е ясно обаче как Белград ще продължи да плаща за газа, който получава от "Газпром".

Преди празниците Владимир Малинов коментира пред журналисти, че "Булгартрансгаз" е получила всички дължими суми до края на 2024 година, но не уточни кога и как е минало плащането за декември.

Под въпрос са доставките и на Словакия след 1 януари 2025 година, след като Украйна отказва удължаването на договора с Русия. Руският президент Владимир Путин също каза, че договорът за транзит на газа с Киев няма да бъде удължен.

Украинският президент Володимир Зеленски обвини словашкия премиер Роберт Фицо за отваряне на "втори енергиен фронт" срещу Украйна заради заплахите Братислава на свой ред да спре транзита на електроенергия за Украйна. През Словакия минават 19% от доставките на електроенергия, които са критични за Украйна сега на фона на унищожената от руските ракетни удари енергийна инфраструктура.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:22 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още