Полша е подготвена да увеличи износа си на електроенергия за Украйна, ако премиерът на Словакия Роберт Фицо изпълни заплахата си да прекъсне доставките за разкъсваната от война страна, съобщи високопоставен полски представител, цитиран от Bloomberg.
Полското правителство е готово да повиши местното електропроизводство, за да компенсира дислабалси, които биха възникнали в подложената на натиск система на Украйна в случай, че Словакия изпълни заплахата си, съобщи представителят, пожелал да остане анонимен, тъй като разговорите са от частен характер.
Уверенията на Варшава идват на фона на ескалиращия спор за бъдещето на газовия транзит през Украйна. Фицо отправи заплахата преди два дни, когато заяви, че Словакия ще спре да доставя ток, от които Украйна спешно се нуждае при аварии по мрежата, ако е необходимо. Почти три години след началото на руското пълномащабно нашествие в Украйна Братислава все още разчита на евтин газ от Газпром, подкопавайки стремежа на ЕС да намали зависимостта си от руската енергия.
Часовникът тиктака за руските газови доставки през Украйна за Европа, които трябва да спрат на 31 декември, когато изтича сегашното споразумение. Макар че украинският президент Володимир Зеленски многократно заяви, че няма да позволи транзита на газ, който е от полза за военната машина на Кремъл, през територията на страната му от януари, той сигнализира, че е отворен за пренос на гориво от страни, различни от Русия, ако Европейската комисия поиска това.
Комисията, която преди войната помогна за постигането на транзитни споразумения между Киев и Москва, не участва в преговорите. Вместо това тя подчерта, че са налични алтернативни източници и че нивата в газохранилищата в региона са високи.
Макар че ЕС цели да прекрати вноса на изкопаеми горива от Русия до 2027 г., газът не е част от санкциите на блока срещу Москва от нашествието през февруари 2022 г. Това означава, че компаниите все още могат да сключват договори и да продължат вноса, ако тези споразумения отговарят на съществуващите регулации в ЕС.
Русия засили атаките си с ракети и дронове срещу енергийната инфраструктура на Украйна от март насам, като унищожи около половината от електроенергийните ѝ мощности и предизвика спиране на електрозахранването в цялата страна. Украйна разчита силно на вноса, включително от Словакия.
Словакия продължава да получава руски петрол през петролопровода „Дружба“, който преминава транзитно през Украйна. Киев може да спре тези доставки във възможен ответен ход, ако Словакия спре износа на електроенергия, съобщи в събота отделен източник, запознат с положението.