Словашкият премиер Роберт Фицо е отказал компенсации заради спирането на транзита на руския газ, предложени от Украйна, каза във вечерното си обръщение за 1034-ия ден от началото на пълномащабната война украинският президент Володимир Зеленски. Той не даде подробности за какъв механизъм става дума, отбелязвайки, че разговорите са водени в присъствието на останалите европейски лидери на последния им съвет в Брюксел преди дни.
Украйна е била готова, в сътрудничество с Европейската комисия, и да транзитира към Словакия природен газ при единственото условие да не е с произход от Русия, което също е било отхвърлено от словашкия премиер, стана ясно още от изявлението на Зеленски.
"Фицо не пожела обезщетение за словаците. И не иска да сътрудничи на Европейската комисия. По някаква причина му е по-изгодно в Москва", каза Зеленски.
След Европейския съвет Роберт Фицо отиде в Кремъл и разговаря с руския президент Владимир Путин относно доставките на газ. Тази визита му спечели остри критики, включително и от опозицията в Словакия.
Украинският президент участва в последния Европейски съвет в Брюксел, където една от основните теми беше енергийната сигурност на ЕС след прекратяването на транзита на руския природен газ през Украйна. В пресконференцията си след срещата Зеленски изтъкна, че Роберт Фицо е говорил за финансовите загуби от липсата на руския газ и отбеляза, че загубите на Киев са много по-големи на фона на унищожената енергийна инфраструктура и окупираната ядрена електроцентрала - Запорожката АЕЦ, която е най-голямата в Европа.
Русия бездейства, а разливът на мазут от старите танкери предизвиква екокастрофа в Анапа
В своето обръщение Зеленски обърна внимание и на разлива на мазут в Черно море. В средата на декември силна буря разцепи два танкера клас "Волгонефт" - предназначени за речно плаване и в крайбрежието, но при тихо време - предизвиквайки сериозен разлив в Керченския пролив. И двата танкера превозваха по над 4 хил. тона петролни продукти. Малко по-късно инцидент се случи и с трети танкер от същия клас, макар че капитанът твърди, че разлив няма. Експерти коментират, че тези кораби не е трябвало въобще да пътуват в бурните води.
Местните жители в Анапа - един от най-големите руски черноморски курорти, се оплакаха от липсата на адекватна реакция от властите в Краснодарския край и поискаха от президента Владимир Путин и премиера Михаил Мишустни помощ. Институциите в района не почистват разлива. Това правят доброволци с лопати, а заради липсата на извозване в първите дни, чувалите с мазут отново се върнаха в морето.
По-късно беше създадена организация за извозване, но в социалните мрежи се появиха видеа, в които очевидци показват, че смесеният с мазут пясък просто се заравя на съседния плаж "Фея 3".
Местните власти нямат нито ресурс, нито хора, нито компетенции, казват във видеообръщението си към Путин и Мишустин гражданите, живеещи в района и очакващи помощ на национално ниво.
Морето продължава да изхвърля на брега мъртви делфини, убити от разлива на петролните продукти. Еколози се опасяват, че ситуацията е много по-тежка - в района зимуват към 2 млн. птици, застрашени са морските обитатели, а мазутът прониква все по-широко в пясъка. Следи от разлива вече се появиха и около Крим.
"В момента мазутът в Черно море е проблем на самите хора и Путин нищо не прави - интересуват го само неговите (ракети - б.р.) "Орешник" и други безумия", коментира и украинският лидер, допълвайки,че Русия трябва да бъде "принудена да постигне мир и да поеме отговорност за своите действия".
Русия използва стари танкери от т.нар. "сенчест флот", за да превозва петрол и продукти заради санкциите от Запада. Често те пътуват и без реални застраховки и извършват опасни операции (като например претоварване в открити води или изключване на транспондери). По тази причина и ЕС наложи санкции срещу руски танкери, а страните около Балтийско море започнаха да проверяват застраховките на руските морски съдове.
В сутрешните часове на 24 декември испанските медии съобщават и за още една авария с руски товарен кораб - Ursa Major, който след взрив в машинното отделение е потънал край бреговете на Испания. Корабът е товарен и преди дни е тръгнал от Санкт Петербург. Информацията беше потвърдена от руското Министерство на външните работи.
Ракетата "Орешник" е на поне 7 години
Ракетата "Орешник" не е нова разработка, а на поне седем години, сочат данните от първите анализи на останките от ракетата в Днипро, съобщава украинското издание Defense Express, позовавайки се на свои източници. Военните анализатори отбелязват, че са намерени части, на които е отбелязана датата на производството - април 2017 година.
Изданието припомня, че през тази година в Русия е започнала работата по проекта за нова междуконтинентална ракета "Рубеж", за каквато първоначално се смяташе, че е ударила по цели в Днипро през ноември. Руският президент Владимир Путин обаче много бързо опроверга тази коментари и заяви, че това е нова разработка на балистична ракета със среден обсег на действия (до 5500 км).
Тогава той нарече удара отмъщение заради две атаки, които Украйна извърши със западни ракети по територията на Русия.
В последните часове Украйна нанесе удари с дронове по военни обекти в Русия. Под атака беше военното летище в Милерово (Ростовска област). Според Министерството на отбраната над региона са унищожени девет дрона. Губернаторът на областта Юрий Слюсар съобщи в Telegram, че при атаката няма жертви, а щетите се уточняват. Разпространени в социалните мрежи видеа показват взривове и пожар.
По-рано военното разузнаване на Украйна (ГУР) съобщи за успешна операция срещу склад за дронове в икономическата зона "Алабуга" (Дагестан).
Операцията на украинците в Курска област продължава
Украйна продължава своята операция в Курска област. По данни на украинските власти там вече са загинали и са били ранени повече от 3000 севернокорейски войници. По данни на ВСУ в 1034-ия ден от пълномащабната война там са най-напрегнатите действия - 46 бойни действия. Украйна все още държи към половината от територията, която беше превзета през август.
На територията на Украйна най-сериозна остава битката в направленията към Покровск, Курхове и Велика Новосилка (Времивското направление), където са регистрирани 97 от всичките 252 действия на бойното поле. Руснаците са извършили 13 въздушни удара, при които са използвали 52 авиационни бомби, и към 4000 артилерийски обстрела.
Германия подсилва противовъздушната отбрана на Украйна с още Iris-T и Patriot
Германия е изпратила още един пакет с военна помощ за Украйна, в който са включени две системи за противовъздушна отбрана (ПВО) Iris-T, както и две пускови установки за Patriot. От списъка, публикуван на сайта на германското правителство, е видно още, че Киев ще получи и 15 танка Leopard 1, 52 хил. 155 мм артилерийски снаряда, противотанкови мини, разузнавателни дронове и устройства за разминиране.
Доставките са от резервите на Бундесвера (германското Министерство на отбраната) и военната промишленост, които са платени от фондовете на федералното правителство. Берлин е предоставил помощ и ангажименти за военна подкрепа за Украйна в размер на 28 млрд. евро от началото на войната през февруари 2022 година.