fallback

Планът на ОИСР за забрана на финансирането на петролни и газови проекти върви към провал

Засега преговорите за ограничаване на публичната подкрепа за петролни и газови проекти не постигат успех

08:00 | 23.12.24 г. 2

Седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп преговорите по плана на богатите държави за ограничаване на публичната подкрепа за петролни и газови проекти за десетки милиарди долари се провалиха без споразумение, предаде Bloomberg.

Европейският съюз, Обединеното кралство, САЩ и други страни се стремяха да ограничат финансирането от страна на агенциите за експортно кредитиране на глобални проекти за изкопаеми горива под егидата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Въпреки че подобряването на прозрачността на експортното финансиране остава цел, вероятността за по-широкообхватна сделка за ограничаване на подкрепата за проекти в областта на изкопаемите горива вече е малка, заявиха високопоставени представители на САЩ, които са пожелали да останат анонимни, тъй като обсъжданията са поверителни.

Този неуспех е удар за екоактивистите, според които предложеното ограничаване на финансирането е ключов начин да се освободят средства за енергийни проекти без вредни емисии. Въпреки че под управлението на президента Джо Байдън САЩ бяха подкрепили допълнителните ограничения, при Тръмп, който по време на кампанията си обещаваше да стимулира добива на американски нефт и газ, те едва ли ще получат подкрепа.

"Мерките за прозрачност не са достатъчни", казва Адам Макгибън, стратег на кампанията в застъпническата група Oil Change International. "Не можем да си позволим нито една стотинка за разширяване на използването на изкопаеми горива, ако искаме да запазим планетата годна за живот."

Въпреки че ЕС представи план миналата година, разговорите за нов компромисен подход, предложен от САЩ, започнаха сериозно едва през ноември, след като Тръмп спечели президентските избори. Преди това преговорите бяха в застой в продължение на месеци поради опасенията на Американската банка за износ и внос - независима агенция, чийто устав забранява да се отказва финансиране на определена индустрия, сектор или бизнес.

По време на среща в Париж през ноември САЩ предложиха включването на неутрален по отношение на технологиите и емисиите праг за финансиране, който да се счита за съвместим с хартата. Това нововъведение позволи на САЩ да подкрепят предложението на ЕС, като същевременно се съобразят със законовите ограничения на американската банка, казва един от служителите.

Трудни преговори

Но това не беше достатъчно. Седмиците на трескави преговори - включително сесията в Париж и последвалите виртуални срещи - не успяха да преодолеят опасенията относно националната сигурност, конкуренцията и отчитането на емисиите, изразени от Южна Корея и Турция.

Страните имаха затруднения и по отношение на технически въпроси, свързани с подходящите методологии за изчисляване на емисиите от различни енергийни проекти, необходими за осигуряване на прозрачност и спазване на изискванията на национално равнище, посочва един от източниците.

Страните членки на ОИСР имат дългогодишно споразумение, което на практика им позволява да използват агенции за експортно кредитиране, за да дават предимство на местни компании в международни сделки, без да нарушават правилата на Световната търговска организация.

38-те страни от организацията имат стимул да спазват политиките на ОИСР, уреждащи тази практика, тъй като те спомагат за осигуряването на равни условия на конкуренция. В продължение на години групата изключваше подкрепата за проекти, свързани с въглища, които не са били ограничени; последното усилие щеше да обхване и проектите за нефт и газ.

Според данни, събрани от природозащитници, агенциите за експортно кредитиране в страните от ОИСР финансират проекти за добив на нефт и газ на стойност средно 41 млрд. долара годишно.

Дори в САЩ тези средства продължават да текат въпреки обещанията на Байдън да ги прекъсне. Седем дни след началото на президентството си Байдън нареди на американските агенции да "насърчават прекратяването на международното финансиране на въглеродно интензивна енергия, базирана на изкопаеми горива". А през декември 2021 г. САЩ се подписаха под международна декларация, с която се ангажираха да "прекратят нова пряка публична подкрепа за международния енергиен сектор, използващ изкопаеми горива без ограничения", освен при много ограничени обстоятелства.

Само тази седмица Американската банка за износ и внос трябва да гласува за одобряване на заем на потенциална стойност 527 млн. долара, за да помогне на Гвиана да разработи проект за природен газ. Сред корпоративните бенефициенти, посочени от банката, са енергийната компания Lindsayca Inc., инженерната фирма CH4 Systems и петролният гигант Exxon Mobil Corp.

Природозащитниците искат администрацията да продължи да се опитва да сключи споразумението с ОИСР.

"Администрацията на Байдън трябва да използва тези няколко седмици, за да увеличи натиска върху Корея и Турция, които са последните противници", коментира Кейт ДеАнгелис, ръководител на международната финансова програма на екологичната група "Приятели на Земята".

"Нищо не е приключило, докато Тръмп официално не поеме властта. Неуспехът да продължим да се борим и да преговаряме ще бъде огромна загуба за наследството на Байдън и за климата."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:01 | 23.12.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още