fallback

Силна буря разцепи два руска петролни танкера край Крим

И двата кораба са на повече от 50 години

14:58 | 15.12.24 г. 5

Два руски танкера клас "Волгонефт", натоварени с мазут, са претърпели крушение в Керченския пролив в близост до Крим, съобщава руското Министерство на извънредните ситуации. Според ТАСС причината е лошото време. Силните вълни са разцепили корпуса на единия танкер , който пренася 4,3 хил. тона мазут. В момента той се излива във водите на Азовско море.

Властите са успели да спасят 12 души от екипажа на танкера, има и един загинал моряк.

Според данни от морската администрация на Русия танкерът "Волгонефт 212" е произведен през 1969 година. Основното му пристанище е Санкт Петербург, а собственикът е компанията "Кама Шиппинг".

Малко по-късно беше съобщено и за същата авария с втори танкер от същия клас, който обаче е успял да стигне до брега. "Волгонефт 239" е произведен през 1973 година и основното му пристанище е Астрахан. Собственост е на руската компания "Волгатранснефт".

"Волгонефт" е един от най-масовите класове петролни танкери, които се използват от руските компании. През 90-те години те са преработени, за да могат да плават и през реки, и през морето.

В последните две години заради санкциите на Запада Русия е принудена да разчита на стари кораби и танкери, включително и някои, които бяха предназначени за скрап. Еколози отдавна предупреждават за възможни тежки щети за околната среда, защото често тези кораби, освен че са стари, извършват опасни операции в морето - пътуват без включени транспондери, за да не бъдат проследени крайните им дестинации, или претоварват петрол в открити води.

Заради наложените санкции част от тези кораби няма и застраховки, което означава, че в момента не е ясно дали ще има кой да покрие щетите и операция по почистване на изтеклия мазут.

Страните от Европейския съюз (ЕС) в понеделник (16 декември) ще дискутират санкции срещу "тъмната флотилия" на Русия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:36 | 15.12.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още