Германия вероятно ще изостане в стремежа си да се откаже от въглищните си централи до 2030 г., след като план за разширяване на алтернативните газови централи беше отменен, предава Bloomberg.
Правителството на канцлера Олаф Шолц обеща да се стреми към по-ранен отказ от въглищата – законоустановеният краен срок за страната е до 2038 г., но начинанието понесе удар тази седмица, когато официални представители се отказаха от законопроект за изграждането на нови газови централи. Мярката не може да бъде гласувана, след като трипартийната коалиция в Германия се разпадна миналия месец, съобщи министерството на икономиката.
Най-голямата икономика в Европа искаше да изгради газови централи, за да намали емисиите от парникови газове на енергийния сектор в страната и да осигури алтернатива на бързо разрастващите се възобновяеми енергийни източници. Строителните компании критикуваха бавния напредък на правителството в придвижването на плана и сега ще трябва да чакат още повече.
„Сегашното положение означава забавяне с още поне една година. Губим ценно време, което нямаме“, коментира Вернер Гьоц, главен изпълнителен директор на мрежовия оператор TransnetBW.
Целта на правителството беше да субсидира пет гигавата нови мощности до 2026 г., за които беше заделило почти 18 млрд. евро. Общо то предвиждаше да добави 13 гигавата мощности и се предполагаше, че част от тях по-късно ще бъдат приспособени да работят с водород.
Гьоц предупреди, че ако страната продължи да разчита на остаряващите въглищни централи, за да стабилизира мрежата си, това носи рискове, тъй като те са застрашени от аварии. Средната възраст на тези централи е 33 години и вече почти няма останали служители, които да ги оперират.
Макар че повечето традиционни партии, които се радват на подкрепа преди изборите на 23 февруари в Германия, признават значението на добавянето на алтернативни централи за производство на електроенергия, които да допълват възобновяемите енергийни източници, може да минат месеци преди да бъдат подготвени нови планове и те да бъдат гласувани от парламента.
Други енергийни компании като оператора на въглищни централи Steag също изразиха притеснения заради забавянето. Говорител на компанията заяви, че са нужни шест години за построяването на нова газова централа и макар че компанията вече е започнала да планира работата за няколко такива централи, времевата рамка беше тясна дори без новото развитие.
„Без тези електроцентрали отказът от въглищата ще стане все по-далечен“, коментира Ингберт Лебинг, ръководител на Германската асоциация на местните публични комунални дружества.
Освен че ще доведе до повече въглеродни емисии забавянето ще стане причина и за по-високи цени на електроенергията, казва Симон Мюлер, директор за Германия на мозъчния тръст Agora Energiewende.
Отмененият план ще има отражение и в съседните страни. Газовите централи в Германия, готови да работят с водород, „бяха наблюдавани като възможни пионери и потребители на водород“, казва Щефан ван Лаер, експерт по климатичния преход в Пристанище Антверпен-Брюж. „Това означава, че останалата част от пазара като производството или развитието на инфраструктура също ще бъдат забавени“, допълва той.
Представители на индустрията се надяват, че законодателството за газовите централи ще бъде част от първите сто дни на новото правителство. Консервативната опозиция, която също вероятно ще засили позициите си на предсрочните избори, критикува факта, че предотвратяването на недостиг на енергия сега ще падне на плещите на новото правителство.
„Времето ни притиска и това ще бъде една от първите задачи в новия законодателен период“, заяви заместник-председателят на християндемократите Андреас Юнг.