fallback

Европа достига границите на експанзията на офшорните вятърни турбини

На търг, обявен от датското правителство през ноември, нямаше нито един желаещ да изгради вятърен парк в Северно море

06:49 | 16.12.24 г. 7

От десетилетия в Европа се работи за изграждането на офшорни вятърни паркове, сочени като относително устойчив източник на зелена енергия заради по-постоянните въздушни течения навътре в морето. Но в държавите, където такива проекти бяха бързо реализирани, сега се вижда отлив, пише Bloomberg.

В Дания например при последния търг за набиране на оферти за изграждане на офшорни паркове не се появи нито един кандидат. Причината за липсата на интерес е все по-ниската цена на произведената енергия и намалените стимули за изграждането на парковете. В същото време разходите за изграждане на турбините остават високи.

През 2023 г. делът на енергията от офшорните централи в микса на Дания достига 58%. Това е най-високото ниво в световен мащаб. През 2024 г. дори и държавната Orsted не се появи на търга, организиран от правителството, за изграждане на една от най-големите в последно време офшорни централи в Северно море.

Една от причините за нежеланието да се инвестира в толкова мащабен проект са ниските цени на електроенергията, за които допринасят останалите вятърни централи в района. Така инвеститорите са обезсърчени да влагат в нови паркове, които предлагат ниска възвръщаемост.

Подобни са проблемите и Швеция, допълва още Bloomberg. Към тях се добавят и опасенията, че няма да има търсене на продукцията, защото редица проекти, които се очертават като големи потребители на зелена енергия в Северна Европа, се отлагат.

Анализатори в Дания коментират, че изглежда зелената енергетика в страната е постигнала 100% от своя потенциал. Не можем да разчитаме единствено на соларни и вятърни мощности, отбелязва изследователят Бриан Вад Матисен от университета в Олборг.

В страната има изградени въглищни и газови централи, които обаче работят само когато цената е достатъчно висока, за да покрие разходите. Вятърните турбини работят непрекъснато, когато има вятър, независимо дали покрива разходите, или не. В някои случаи цените са отрицателни заради излишък и тогава производителите трябва да плащат на своите клиенти, за да потребят електроенергията.

Всъщност това е валидно и за соларните централи. Инвеститорите там обаче са облагодетелствани заради падащите цени на оборудването, което смекчава загубите, когато цените на електроенергията са отрицателни. При вятърната индустрия обаче съоръженията поскъпнаха заради високите цени на стомата и увеличаващите се разходи за труд.

Вероятно инвестициите в офшорни паркове ще бъдат възобновени на фона на зеления преход с все повече електромобили, термопомпи и електрифициране на индустрията. Тогава недостигът на зелена енергия ще повиши отново цените и вложените средства ще носят печалби.

Инвестициите си заслужават само ако има възможност за "разтоварване" на мощностите, коментира Майкъл ван дер Хийдън, изпълнителен директор на компанията Reventus, разработчик на вятърни паркове. Според него това сега не е постижимо, но ще бъде в обозримото бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:19 | 16.12.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още