Приходите от търговия с петрол в бюджета на Русия през ноември намаляват с 21% на годишна база до 605,2 млрд. рубли (5,8 млрд. долара), сочат изчисления на Bloomberg, базирани на информация, публикувана от Министерството на финансите на Русия. Това е втори пореден месец със спад - през октомври намалението беше в рамките на 29 на сто до 1,05 трилиона рубли (10,7 млрд. долара).
Сравнението на месечна база не е релевантно, защото през октомври петролните компании внасят в хазната такса, базирана на приходите за тримесечието. Средствата се събират четири пъти годишно - през март, април, юли и октомври, припомня Bloomberg.
Причината за намалените приходи и през двата месеца е по-ниската цена на петрола. Търговията на световните пазари беше под влиянието на опасенията за икономическото възстановяване на Китай и въпреки напрежението в Близкия изток търговията с референтния за повечето договори сорт Брент се извършваше на ниво около и под 75 долара за барел.
През октомври Министерството на финансите на Русия базира своите изчисления на цена на сорта "Уралс" от 63,57 долара за барел (спрямо малко над 83 долара година по-рано). През ноември използваната цена е 64,72 долара за барел, след почти 82 долара за барел през ноември 2023 г. Приходите от петрол са основно перо в бюджета на Русия, а през 2025 г. Кремъл е предвидил рекордни разходи за войната в Украйна, които ще надхвърлят 13 трилиона рубли.
През октомври правителството е изплатило и компенсации за производителите на горива в размер на почти 107 млрд. рубли (към 1 млрд. долара) заради ограничените цени на вътрешния пазар.