Европейската комисия (ЕК) е одобрила българска схема за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на енергията, чийто размер е 590 млн. евро (1,15 милиарда лева), става ясно от съобщение от Брюксел. Целта на проектите е насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие със Зелената сделка. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и на 2 май 2024 г., притомнят от ЕК.
Схемата ще бъде изцяло финансирана чрез Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) след положителната оценка на Комисията за плана за възстановяване и устойчивост на България и приемането му от Съвета. Малко по-рано днес (29 ноември) стана ясно, че Брюксел спира временно плащането по втория транш, докато България не изпълни всички изисквания. Страната ни има срок до 29 декември да отговори на Комисията.
Целта на схемата е да се добавят най-малко 3 гигаватчаса нови съоръжения за съхранение на електрическа енергия към българската електроенергийна система. Това ще помогне за интегрирането на по-голям дял възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в енергийния микс и за гарантиране на сигурността и стабилността. Помощта ще бъде под формата на грантове и ще бъде отворена за всички технологии за съхранение.
Комисията установи, че българската схема е в съответствие с условията, определени във Временната рамка. По-специално помощта ще бъде предоставена чрез конкурентна тръжна процедура, няма да надвишава 50% от допустимите инвестиционни разходи и ще бъде предоставена не по-късно от 31 декември 2025 г.
Комисията стига до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на екологичния преход и улесняване на развитието на някои икономически дейности, които са от значение за изпълнението на плана REPower EU, а също така не нарушава правилата на ЕС за държавната помощ.