Цената на природния газ в Европа спря ръста си, въпреки че пазарите продължават да бъдат чувствителни към новините за спиране на руския природен газ. Русия вече не е основният доставчик за европейските държави, но дълги години търговията беше под силен натиск на решенията от Москва. Опасенията днес обаче повдигат последните санкции, наложени от САЩ, срещу "Газпромбанк". Заради тях под въпрос са плащанията, които правят Унгария, Словакия и всички останали държави в Европа, както и Турция, за руския природен газ. Всички те имат срок до 20 декември да намерят начин как да продължат да търгуват с "Газпром". Това автоматично означава, че могат да останат без газ от руската компания и то броени дни преди Коледа.
Турция вече поиска от САЩ изключение от правилата. Ако го получи, Анкара може да стане посредник между Европа и Русия за плащанията за газа, чиито доставки ще преминават през "Турски поток" и след това през територията на България.
Според Bloomberg има и още един ход - Вашингтон може да разреши плащания, свързани изключително с енергийни доставки, за да не бъде допусната нова криза. Подобни лицензи имат и други големи руски банки - Сбербанк, "Алфа Банк", ВТВ и държавната "Внешкомбанк". Разрешителното за отделни трансакции на тези банки е до 30 април 2025 г.
САЩ биха могли да дадат и специални разрешителни за избрани клиенти на "Газпром", допускат още анализатори пред Bloomberg.
В Европа вече са притеснени от спирането на транзита през Украйна от 1 януари 2025 г. и опасността за изцяло прекратяване на доставките на руския газ (все още няма яснота как ще се отрази санкцията на търговията с втечнен газ от Русия) предизвиква още по-голяма несигурност на пазара. Така търговията на нидерландската борса TTF на 21 ноември записа най-високото ниво на цената на газа за тази година - 48,22 евро за мегаватчас.
Датата съвпадна и със съобщенията, че "Газпром" спира да доставя на своя дългогодишен европейски партньор - OMV, както и със студената вълна, обхванала Европа и принудила газовите компании да започват да добиват от газохранилищата.
Новината не беше изненада - малко преди това австрийската компния спечели арбитражно дело заради нарушените доставки на руски газ през 2022 г. По информация на Ройтерс OMV е прихванала отсъдената компенсация от 230 млн. евро от количествата газ през октомври, което реално е довело до спирането на доставките сега. OMV съобщи, че има осигурени алтернативи и ще продължи да доставя газ на своите клиенти без прекъсване.
Оттогава транзита на руския газ през Украйна остава без промяна и първоначално не стана ясно къде отиват количествата, предназначени за Австрия. Анализите на Ройтерс на потоците в последните дни обаче показват, че доставките отново отиват към OMV, макар и вече чрез покупки от Словакия. Има лек ръст и на доставките за Чехия, която балансира микса си с по-евтиния руски газ.
Потвърждаването на схемата и продължаващите заявки на "Газпром" за доставки в нормалните за последните две години количества през Украйна задържат ръста, но цената продължава да се колебае около нивата 47- 47,50 евро за мегаватчас в ранната следобедна търговия на TTF на 29 ноември.