През 2024 година Китай е напът да намали дела на въглищата под 60% в своя електроенергиен микс за първи път, пише в коментар колумнистът на Ройтерс Гевин Макгуайър. Това е малка крачка, но от съществено значение за реализиране на целите на зеления преход, пише още той.
Намаляването на употребата на въглищата във втората по големина икономика в света е една от малкото добри новини за еколозите на фона на провала на срещата COP-29, както и очакванията за повторното излизане на САЩ от Парижкото споразумение.
По данни на екологичната компания Ember за първите десет месеца на годината в Китай са произведени рекордните 8234 тераватчаса електроенергия и за първи път в историята делът на въглищата пада до 58,7%. За същия период на миналата година този дял е 61,6%.
Намаляването на дела на въглищата, използвани за производството на електроенергия в Китай, е на пръв поглед несъществено на фона на рекордното производство, пише Макгуайър. Но Китай емитира 40% от световните емисии въглероден диоксид и тенденцията е важна, а също така промяната в поведението на Пекин може да бъде пример за други държави в региона (например Индия и Индонезия), които да ограничат използването на изкопаеми горива и да обърнат внимание на зелени енергийни мощности.
Именно това е тенденцията в Китай - към този момент въглищата остъпват пред производството на вятърните турбини. През анализирания период в страната са произведени 799 тераватчаса от вятърните централи, което е рекорд за Китай и ръст от 13% спрямо същия период на 2023 година.
Има голям шанс намаляването на използването на въглища да се запази, защото пикът на производството на ток от вятъра в Китай е през ноември и декември. Тогава обаче има ръст и на търсенето на електроенергия заради началото на зимата. Все пак ако тенденцията се задържи, делът на вятъра в електроенергийния микс на Китай може да достигне към 12%.
Друг фактор за намаляването на дела на въглищата е бавното развитие на китайската икономика през 2024 година. Пекин започа да раздава стимули, за да насърчи ръста на икономиката, макар че едва ли това ще се случи толкова бързо, че да повиши търсенето на електроенергия в оставащото време до края на годината.