Бързото изчерпване на запасите от природен газ и задаващите се съкращения на доставките от Русия са предпоставка за нова енергийна криза в Европа, която още се препъва заради екстремните сътресения отпреди две години.
Ескалиращото напрежение в Украйна допринесе за около 45% скок на цените на газа през 2024 г. Въпреки че нивата все още са далеч под рекордите, регистрирани през 2022 г., те са достатъчно високи, за да рискуват задълбочаване на кризата с разходите за живот на домакинствата и засилване на конкурентния натиск върху и без това затруднената индустрия, пише Bloomberg.
Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но запасите тази година бързо намаляват, след като ниските температури увеличиха търсенето.
Графика: Bloomberg
Повече от две години, откакто президентът на Русия Владимир Путин започна да използва синьото гориво като оръжие, Европа се затруднява да осигури своята енергийна система. Стегнатият пазар отразява предизвикателството пред континента да се откаже напълно от руските изкопаеми горива.
Ситуацията с доставките на газ може да се влоши, особено за някои страни, които все още разчитат на руските доставки. „Все още имаме проблеми с доставките на газ“, казва Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG, на конференция в петък. „Ако наистина искаме да станем независими от руския газ, трябва да имаме повече капацитет за внос и вероятно ще видим това отново тази зима, тъй като съоръженията за съхранение на газ се изпразват доста бързо заради студа“, добавя той.
Войната на Русия срещу Украйна ескалира, като и двете страни започнаха ракетни атаки тази седмица в опит да спечелят предимство преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. В резултат на нарастващото напрежение САЩ санкционираха „Газпромбанк“, последната голяма руска финансова институция, освободена от санкции, чрез която се осъществяват плащанията за руските газови доставки.
Санкциите имат за цел да намалят доходите на Кремъл от износа на енергоносители, но също така увеличават риска от спиране на природния газ, който все още тече към няколко централноевропейски държави.
Въпреки че Европа намали зависимостта си от Русия, загубата на един от последните останали маршрути за тръбопроводен газ ще окаже по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до скок на световните цени, според анализатори в Energy Aspects.
Европа се подготвя за спиране на потоците от руски газ през Украйна, когато сделката за транзит изтече в края на годината. Санкциите означават, че газът може да спре да тече преди това, като Унгария предупреди, че нейната енергийна сигурност е застрашена.
Цените отразяват възможната загуба на част от оставащите евтини руски потоци, забавянето на допълнителните доставки на втечнен природен газ от САЩ и студената зима.
Като друг необичаен знак за натиск върху системата цените за лятото, когато газът трябва да е достатъчно евтин, за да се попълнят запасите, са по-високи. Това предполага, че разходите за енергоносители ще останат по-високи за по-дълго и колкото по-ниски са нивата на съхранение тази зима, толкова по-трудна става задачата за запълване на резервите.
Графика: Bloomberg
В разгара на енергийната криза през 2022 г. Германия нареди задължителни бързи покупки на газ за съхранение от световния пазар на рекордни цени. За да се опита да си върне част от допълнителните разходи, Берлин въведе такса за съхранение на газ, плащана от търговци или компании за комунални услуги. Мярката беше силно критикувана, тъй като повишава разходите за получаване на втечнен газ за страни без излаз на море като Австрия, Словакия и Чехия.
„Това започва да прилича на сценария от 2022 г., в който ЕС купуваше газ на всяка цена“, казва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management в Копенхаген. „Следващата година това потенциално може да се случи пак заради силното азиатско търсене“, добавя той.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция, също бие тревога. Той предупреждава, че Европа се нуждае от достатъчно запаси за по-късната зима, ако транзитът на руски газ през Украйна спре на 1 януари с изтичането на сделката между Москва и Киев.
В Германия, където много фабрики трябваше да спрат или да намалят производството поради високите разходи за енергия, по-бързото изтегляне на газ от хранилищата изпраща зловещи сигнали, че напрежението върху най-голямата икономика в Европа може да продължи за трета поредна година.
„Отново енергийно интензивните икономики, водени от Германия, ще пострадат най-много, а това ще нарани допълнително икономиката, която вече се тресе заради проблемите в автомобилния, химическия и машинния сектор“, коментира Оле Хансен, ръководител стокова стратегия в Saxo Bank AS.
Германия е в стагнация след енергийната криза и повишаването на инфлацията може да засили разочарованието на избирателите преди предсрочните избори през февруари.
През зимата на 2022 г. Европа избегна недостиг благодарение отчасти на меката зима. Тази година рисковете също са ниски. Студена зима другаде обаче ще повиши конкуренцията за доставки и да тласне допълнително цените, което би причинило проблеми на региона. „Има повишен риск късметът на Европа по отношение на мекото време да се изчерпи през следващата зима, защото се конкурираме с Азия за вноса на втечнен газ“, заключава Хансен от Saxo Bank.
преди 4 седмици До: Tikva007, butter пръч, пак се стъмни, пак започна да пишеш безмислени излияния. То ясно, че забавляваш форума, ама до едно време. Или искаш да кажеш, че мал о умното ти обръщение от #1 не се отнася за мен, така ли? Ще се почувствам пренебрегнат. Държа клоунът на форума да разсмива и мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: FireT: Ти в коя от изредените в #1 се позна, та си изтласкала това гюббре? Дой го по-внимателската и хем полека, че ще спукаш някой капиляр в окото. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: Tikva007. Прozzт, по-проzzт, най-проzzт, butter пръч. За пореден път сърдитото старче дебне жалко да се изтропа под някоя статия. Дори и на амеба като теб й е ясно, че скок в цената на газа, няма да повлияе на домакинствата и икономиката като цяло. Какво се случи през 2022, когато цената беше космическа - Европа замръзна и остана на тъмно и бизнеса фалира? Мажи филиите с немско масло и не умувай за тези неща. По-важно за твб е мусачевското мляко, butter пръч отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици За утре Октопус енержи във Великобритания зарежда домашните батерии на потребители от 23.00 до 00.00 часа безплатно. Плаща по 0.034 паунда на всеки зареден киловат. На газовиците - Честито. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Две зими минаха, в които се очакваше Европа да замръзне без газ. Въпреки че хранилищата бяха почти празни, Европа не замръзна, дори не усети, че е зима, напротив, замръзнаха цели обширни региони от Поднебесната Путинерия. Сега хранилищата са пълни, логистиката за бърза доставка на евтин американски и друг втечнен газ е вече отработена, така че още по-малко ще се усети че е зима, а Поднебесните ще се оцъклят във фризера като преди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Европа и в частност България може не само да задоволи на 100% нуждите си от произвеждан на място, в двора на консуматора, стерилно-чист инженерен Зелен Биометан, Биоетанол, Биодизел, Биоводород, Кокс-Биовъглен и др., от Свръхбързорастяща - в рамките на часове Биомаса - biomass.alle.bg, но и да изнася поне три пъти повече, генерирайки стотици милиарди евро приходи. Колкото до зелката, време й е вече да влиза в бидона и да втасва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Каква е тази ерес, ЕС отдавна не купува тоталитарен газ - така разказваше местната зелка преди да я пуснат в бидона. А бързото изчерпване на запаси най-вероятно се дължи на закупени, но незапълнени обеми, които се нулират в момента и се оказва, че всички приказки за 99% запълнени хранилища през май са голавода. Америте систематично добиват европейската индустрия под аплодисментите на европарламента. Успех дрогаре. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Сашки, ташки, бомбашки, наташки и чебурашки - гледате, четете, мълчите, не пишете. А как пишехте! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар