Бързото изчерпване на запасите от природен газ и задаващите се съкращения на доставките от Русия са предпоставка за нова енергийна криза в Европа, която още се препъва заради екстремните сътресения отпреди две години.
Ескалиращото напрежение в Украйна допринесе за около 45% скок на цените на газа през 2024 г. Въпреки че нивата все още са далеч под рекордите, регистрирани през 2022 г., те са достатъчно високи, за да рискуват задълбочаване на кризата с разходите за живот на домакинствата и засилване на конкурентния натиск върху и без това затруднената индустрия, пише Bloomberg.
Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но запасите тази година бързо намаляват, след като ниските температури увеличиха търсенето.
Графика: Bloomberg
Повече от две години, откакто президентът на Русия Владимир Путин започна да използва синьото гориво като оръжие, Европа се затруднява да осигури своята енергийна система. Стегнатият пазар отразява предизвикателството пред континента да се откаже напълно от руските изкопаеми горива.
Ситуацията с доставките на газ може да се влоши, особено за някои страни, които все още разчитат на руските доставки. „Все още имаме проблеми с доставките на газ“, казва Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG, на конференция в петък. „Ако наистина искаме да станем независими от руския газ, трябва да имаме повече капацитет за внос и вероятно ще видим това отново тази зима, тъй като съоръженията за съхранение на газ се изпразват доста бързо заради студа“, добавя той.
Войната на Русия срещу Украйна ескалира, като и двете страни започнаха ракетни атаки тази седмица в опит да спечелят предимство преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. В резултат на нарастващото напрежение САЩ санкционираха „Газпромбанк“, последната голяма руска финансова институция, освободена от санкции, чрез която се осъществяват плащанията за руските газови доставки.
Санкциите имат за цел да намалят доходите на Кремъл от износа на енергоносители, но също така увеличават риска от спиране на природния газ, който все още тече към няколко централноевропейски държави.
Въпреки че Европа намали зависимостта си от Русия, загубата на един от последните останали маршрути за тръбопроводен газ ще окаже по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до скок на световните цени, според анализатори в Energy Aspects.
Европа се подготвя за спиране на потоците от руски газ през Украйна, когато сделката за транзит изтече в края на годината. Санкциите означават, че газът може да спре да тече преди това, като Унгария предупреди, че нейната енергийна сигурност е застрашена.
Цените отразяват възможната загуба на част от оставащите евтини руски потоци, забавянето на допълнителните доставки на втечнен природен газ от САЩ и студената зима.
Като друг необичаен знак за натиск върху системата цените за лятото, когато газът трябва да е достатъчно евтин, за да се попълнят запасите, са по-високи. Това предполага, че разходите за енергоносители ще останат по-високи за по-дълго и колкото по-ниски са нивата на съхранение тази зима, толкова по-трудна става задачата за запълване на резервите.
Графика: Bloomberg
В разгара на енергийната криза през 2022 г. Германия нареди задължителни бързи покупки на газ за съхранение от световния пазар на рекордни цени. За да се опита да си върне част от допълнителните разходи, Берлин въведе такса за съхранение на газ, плащана от търговци или компании за комунални услуги. Мярката беше силно критикувана, тъй като повишава разходите за получаване на втечнен газ за страни без излаз на море като Австрия, Словакия и Чехия.
„Това започва да прилича на сценария от 2022 г., в който ЕС купуваше газ на всяка цена“, казва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management в Копенхаген. „Следващата година това потенциално може да се случи пак заради силното азиатско търсене“, добавя той.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция, също бие тревога. Той предупреждава, че Европа се нуждае от достатъчно запаси за по-късната зима, ако транзитът на руски газ през Украйна спре на 1 януари с изтичането на сделката между Москва и Киев.
В Германия, където много фабрики трябваше да спрат или да намалят производството поради високите разходи за енергия, по-бързото изтегляне на газ от хранилищата изпраща зловещи сигнали, че напрежението върху най-голямата икономика в Европа може да продължи за трета поредна година.
„Отново енергийно интензивните икономики, водени от Германия, ще пострадат най-много, а това ще нарани допълнително икономиката, която вече се тресе заради проблемите в автомобилния, химическия и машинния сектор“, коментира Оле Хансен, ръководител стокова стратегия в Saxo Bank AS.
Германия е в стагнация след енергийната криза и повишаването на инфлацията може да засили разочарованието на избирателите преди предсрочните избори през февруари.
През зимата на 2022 г. Европа избегна недостиг благодарение отчасти на меката зима. Тази година рисковете също са ниски. Студена зима другаде обаче ще повиши конкуренцията за доставки и да тласне допълнително цените, което би причинило проблеми на региона. „Има повишен риск късметът на Европа по отношение на мекото време да се изчерпи през следващата зима, защото се конкурираме с Азия за вноса на втечнен газ“, заключава Хансен от Saxo Bank.
преди 3 седмици Разнообразието на доставките на природен газ е ключово за гарантиране на енергийната сигурност на Европа. Въпреки санкциите срещу Русия и политическата нестабилност в региона, новите маршрути за газ, като втечнен природен газ (LNG), осигуряват възможности за по-сигурни и разнообразни източници. Европа работи усилено за укрепване на инфраструктурата за внос и съхранение на газ, което ще й позволи да намали уязвимостта от политически рискове и да осигури по-стабилни доставки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: Tikva007, какво си събрал бе, гal ош. В първия си коментар му чиш като разгонен пръч .къде били всички. После започна с репертоара си от изтъркани соц лафове. Жалка картинка и нищо конкретно - рибата , шпека , маслото. Дори не можеш да обидиш някого. Тесен специалист ценообразуване на гурме продукти в блатото. Направи сега детайлен анализ на газа, подкрепен с видеа от борсата в Амстердам. Че от Мусачево още чакам репортаж с опашките за масло. Лека нощ, дядка с мазен ггъззз с немско масло отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: пръдко: Най-после ви събрах трите една връз друга. Я как се познахте всичките и се наредихте като мъсстии пред месарница. Ако джафкате в един глас, ще има за всяка от обелката на шпека, хем с десерт - сутлиаш без ориза. А ти, да разбирам, че най-после си имала среща на живо с измисления си герой и си дйълбоко разочарована? Е, така е обикновено при сблъсъка на FR с истинската реалност. Нещо като отказването от руския газ. Добре, че е Тринидад да спаси Европа (от комисарите и такива като теб) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: khao butter пръча не е никъффф ггеейй, най-обикновен (цензура) си е ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици И основното! Норвегия увеличи добивът. Основният проблем се нарича орбан. Там ще опитат да дестабилизират пазарите, но най-вероятно няма да им се получи. М/у другото унгарците копат ли гьол за централа в Пакш или само с фанфарите останаха? Донекъде стигнаха, много останА ... Нито има кой да строи, нито има кой да финансира, само си бърборят. А у нас има и разрешително, има и финансиране, ГБС боядисват тракторите и крановете за първа копка ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Най-обикновен кликбайт за да си упражняват креативността две-три дежурни копейки, начело с тиквеника007, по-известен напоследък с анализите си на пазарите на масло. За сведение на нефелниците искащи на европейците да им е зле поне наполовина колкото ня тях, значи нема да я бъде. Алжир увеличиха добивът, Нигерия увеличи добивът, Канада увеличи добивът, Тринидад увеличи добивът(по-скоро са нова звезда), Катар увеличи добивът(дори закупиха слотове на по-големите европейски газови пазари). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: Tikva007 тошо геяяя, толкова време те умижаваме тук, как не научи некой нов лаф... само некви тъъпни от врвмето на 20тия комгрес!!! :)() отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: Tikva007, а аз питах дали съм сред изброените. Ама очевидно няма да ми кажеш дали си ме удостоил в изброявянето, butter. А соц вица с рибата вече ми го разказа няколко пъти, забравяш. Можеш да го обясниш на по-младите потребители, че те такива тъпизми не са чували. Завивай се и заспивай след новините, да не хАбищ ток. Нали идва люта зима , в която ще измръзне цяла Европа, ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: FireT: Аз питах в коя от 5-те изредени от мен шллюхи се позна, ти пък се наду да си събирателен образ на всички. Така да бъде. И само последно - това, което ти влезе отзад, не беше риба, тъй че - смей се на воля и плувай, плувай . . . ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Аз мислех, че отдавна никой в европа не ползва руски газ.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар