fallback

Американски инвеститор иска да купи "Северен поток 2" за жълти стотинки

Стивън Линч е живял дълги години в Москва и въпреки подсказките за връзки с властите няма индикации, че е работил с Путин или близкия до него кръг

17:20 | 22.11.24 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американският инвеститор Стивън Линч е поискал от властите в САЩ да му позволят да наддава за "Северен поток 2", ако той бъде обявен на търг, след като проектната компания Nord Stream 2 AG обяви фалит преди месеци, съобщава The Wall Street Journal (WSJ). Мотивът на бизнесмена е, че ако тръбите са собственост на САЩ, това ще даде силен лост за натиск над Русия при евентуални преговори за мир и край на войната в Украйна.

Според източници на изданието Линч смята, че може да купи газопровода, оценен на 11 млрд. долара, за "стотинки", защото не очаква някой да наддава за съоръжението предвид сложната геополитическа обстанвока. В същото време той посочва, че вероятно в търга ще участват компании, зад които стоят руски бизнесмени, и китайски организации, които, ако станат собственици на тръбите, ще е в противоречие на интересите на САЩ.

Чрез своите адвокати от кантората WilmerHale бизнесменът е поискал правото да може да преговаря за покупката на газопровода, който е под продължаващите санкции на САЩ. WSJ има достъп до искането, изпратено до Министерството на финансите.

В него Линч отбелязва, че Nord Stream 2 AG има срок до януари 2025 година или да преструктурира дълга си, което е малко вероятно да успее да направи, или да пристъпи към ликвидация. За него покупката на "Северен поток 2" е изключителна възможност, случваща се въднъж в живота, САЩ и Европа да контролират енергийните доставки, докато трае ерата на изкопаемите горива.

Разширението на "Северен поток" беше поставено под санкции от САЩ и строителството беше забавено с години. "Газпром" успя да изгради тръбите със собствени сили малко преди руският президент да нареди нахлуване на руските войски в Украйна през февруари 2022 година. Началото на войната в Украйна спря процедурата по лицензиране на тръбопровода, която се водеше в Германия, и реално тръбите така и не влязоха в търговска експлоатация.

През септември 2022 година взривове разрушиха три от общо четирите тръби на проекта по дъното на Балтийско море. Единствената незасегната тръба е част от "Северен поток 2".  Малко след това руският президент Владимир Путин предложи на Германия да продължи да доставя газ именно през тази тръба, ако получи разрешение за работа.

Донор на Доналд Тръмп

Живеещияг в Маями Стивън Линч е един от големите донори на кампанията на Доналд Тръмп. В едно от редките си интервюта той каза, че би желал да бъде "богаташът, за когото никога не сте чували".  За него се знае, че е живял в Москва в продължение на 20 години, дори и по времето, когато много чужденци напуснаха Русия след като президентът Владимир Путин започна да укрепва властта си, пише още The Wall Street Journal. Линч напусна Русия през 2019 година, когато санкциите срещу страната започнаха да се затягат.

Бизнесменът има славата на познавач на руския пазар, след като купи някои активи на безценица след санкциите на Белия дом. За това бизнесменът получи специално разрешение от Министерството на финансите на САЩ. Сред известните инвестиции е швейцарското звено на "Сбербанк" през 2022 година.

Въпроси обаче повдигат връзките на Линч с Русия. Срещу него и група инвеститори беше  заведено дело за измама през 2007 година, когато с договорки с руски държавни служители опитва да купи нидерландското звено на "Юкос" при фиксирана цена. Линч и кръга инвеститори около него отрекоха обвиненията, отправени от служителите на "Юкос" в Нидерландия. Британски съд отхвърли обвиненията през 2019 година.

Близки до Стивън Линч коментират, че през годините в Москва той е изградил много връзки с властта, без които не би могъл да е  успешен бизнесмен, предвид че е открит гей. Но в същото време нищо не подсказва, че е работил в интерес на Путин или някой от неговия близък кръг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:26 | 22.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още