Дори и след заявките за спиране на доставките за Австрия на 16 ноември транзита на газ на "Газпром" през Украйна се запазва без промяна. От газовата компания обявиха, че и на 19 ноември през входната точка "Суджа" в Курска област ще бъдат доставени 42,4 млн. куб. метра природен газ за Европа, пише ТАСС.
Още от миналата седмица австрийската OMV предупреди, че очаква спирането на газа от Русия, след като спечели арбитражно дело срещу "Газпром" за компенсации заради ограничените доставки през 2022 година. Руският холдинг уведоми австрийските си клиенти, че спира доставките от 16 ноември, но оттогава транзитът към Европа не намалява и няма яснота кой купува количествата, които би трябвало да са предназначени за OMV.
Имаше коментари, че това вероятно е Чехия, която търси евтини доставки, но данните сочат, че няма увеличаване на доставките, които страната получава през Словакия.
Заради опасенията за проблеми на пазара цената на природния газ на нидерландската платформа TTF се повиши до най-високото си ниво за годината и затвори търговията в понеделник (18 ноември) при 46,90 евро за мегаватчас. Търговците все още реагират нервно на коментари за намаляване на газовия поток от Русия, макар че OMV гарантира, че има осигурени алтернативни количества природен газ, а в газохранилищата количествата са достатъчни, за да се покрие потреблението изцяло.
Bloomberg съобщи и за сключване на договор за доставка на газ от Азербайджан за Словакия през декември, което е опит за диверсификация. Страната има възможности за алтернативни доставки, но досега се въздържаше заради по-изгодните цени, по които купува руския газ. Търсенето на алтернатива обаче изглежда неизбежно заради спирането на транзита през Украйна.
Новините за запазване на потоците не се отразяват съществено на търговията на TTF и към 10:30 часа на 19 ноември природният газ се търгува за 46,70 евро за мегаватчас, или минимално намаление от 0,5%.
"Суджа" е единствената входна точка на руския газ през Украйна и в момента тя се намира под контрола на украинските военни. През нея се извършват доставките за Австрия, Словакия, Чехия и малка част за Унгария. Руският газ влиза в Европа и през "Турски поток" и продължението му на територията на ЕС "Балкански поток" през територията на България. Досега няма индикации "Газпром" да предлага алтернативно трасе за своите клиенти от Централна Европа през България.