fallback

Дронове, санкции и големи разходи носят проблеми за руските рафинерии

Криза в този сектор може да бъде усетена от цялата руска икономика, защото петролните компании са най-големият източник на приходи в бюджета

23:17 | 15.11.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

Поне три руски рафинерии са спрели или ограничили работата си заради големи загуби, причинени от високите цени на петрола и скъпото кредитиране в Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на пет свои източника. Допълнителни предизвикателства носят санкциите на Запада, украинските дронове и ограниченията на износа на горива, наложени от държавата.

Източниците на Ройтерс сочат като първи "жертви" на тези обстоятелства рафинериите в Туапсе (собственост на "Роснефт"), както и независимите рафинерии в Илски (Краснодарския край) и в Новошахтинск (Ростовска обалст). И трите бяха  мишена на украинските дронове по няколко пъти по-рано тази година

Компаниите отказват коментар на запитванията на Ройтерс, но на сайта на рафинерията в Новошахтинск, която се определя като най-големия доставчик на грива в южните части на Русия, е видно значително намаление на производството - за 9-те месеца на 2024 година преработеният петрол е наполовина под количествата за 2023 година, или общо 2,6 млн. тона.

Кризата в сектора може да се отрази на цялата икономика на Русия - петролните компании ограничават вноските си в бюджета, а петролъ е най-големият източник на приходи за руската хазна.

Проблеми обаче има не само в руските рафинерии - секторът е под натиск на високи цени на петрола и слабо търсене на горива, което намалява печалбите. Една от причините е все по-широкото навлизане на електромобилите в Китай, както и като цяло мерките за намаляване на потреблението на изкопаеми горива.

Според източниците на Ройтерс за рафинериите в Русия загубите достигат до 10 хил. рубли (към 100 долара) на тон горива през последните месеци. През октомври цената на петрола на вътрешния пазар в Русия достига 50 хил. рубли на тон, а за да бъде печеливша работата на независимите рафинерии, цената трябва да бъде до 35 хил. рубли.

В Русия има 30 големи и средни по големина рафинерии, както и още редица по-малки, с общ капацитет за производство на 5,5 млн. барела горива на ден. По този показател Русия е една от страните с най-голям потенциал за износ на горива. Износът достига около 2 млн. барела на ден, а останалите количества отиват на вътрешния пазар.

Правителството ограничава цената на горивата на вътрешния пазар и повечето компании компенсират това с приходите от износа. През летните месеци обаче Москва спря износа, за да осигури достатъчно горива за вътрешния пазар и да ограничи повишаването на цената им.

От Ройтерс са потърсили за коментар големи компании, сред които "Лукойл" и "Газпром Нефт", но няма обратна връзка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:58 | 15.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още