fallback

Австрия се готви да сложи край на над половин век зависимост от руския газ

„Газпром“ е уведомила австрийската OMV, че ще прекрати доставките на „синьо гориво“ за страната от събота

17:06 | 15.11.24 г. 3
Автор - снимка
Създател

Австрия се готви Москва да спре кранчето на руския газ, който тече към страната от повече от половин век, след като стана ясно, че OMV AG е спечелила арбитражно дело срещу „Газпром“ заради нарушените доставки, пише Bloomberg.

Цените на търгувания в Европа газ скочиха, след като  OMV обяви, че Русия ще спре доставките на природен газ от събота (16 ноември). „Газпром“ е уведомила австрийската компания, че ще прекрати доставките на „синьо гориво“ за Австрия още този уикенд.

На фона на тази новина европейските фючърси на природен газ поскъпнаха с 2,7% до 47,49 евро за мегаватчас.

Руският газ захранва австрийската промишленост и домове от около 56 години, но енергийната криза, която настъпи, когато Москва спря доставките за Европа, донесе „твърде много риск и твърде много несигурност“, свързани с дългосрочния договор на OMV с „Газпром“, заяви главният изпълнителен директор Алфред Щерн в интервю.

„Вече не можем да разчитаме само на „Газпром“, казва той.

59-годишният главен изпълнителен директор на OMV посочва, че макар компанията му да е готова да изпълни договорните си задължения към „Газпром“, има нарастваща вероятност Русия да прекъсне потоците, след като Австрия приложи изпълнение на арбитражния си иск за 230 млн. евро, като удържи плащанията за газ.

„На „Газпром“ сега е известно, че това ще направим“, каза Щерн, добавяйки, че руският газов гигант може да действа преди или когато плащането е дължимо, или дори да не предприеме нищо. „Подготвени сме за всякакви възможности“, коментира той.

Доставките на природен газ за Австрия - Русия все още съставлява по-голямата част. Графика: Bloomberg LP

Главният изпълнителен директор отказва да даде допълнителни подробности за договора на OMV с „Газпром“, включително потвърждение кога трябва да бъде следващото месечно плащане.

Европейският газов пазар е особено чувствителен към смущения след енергийната криза през 2022 г., като всяко прекъсване може да доведе до рязко сътресение на цените. Цените на фючърсите се повишиха през последните месеци заради натрупването на рискове за доставките и заплахата от предстоящо спиране на количествата от Русия увеличава напрежението точно в началото на отоплителния сезон.

Голяма част от региона се отказа от руския газ през последните години, като Австрия – вътрешният пазар на OMV – Унгария и Словакия остават най-големите вносители на гориво. Въпреки че „Газпром“ участва и в арбитраж с други европейски клиенти, като Uniper SE и Eni SpA, за първи път компания посочва, че може да отклони плащанията си за компенсиране по арбитражни решения.

Плащанията за доставките вероятно ще бъдат извършени до 20-то число на месеца, ако предходните крайни срокове са ориентир.

Като се има предвид, че от OMV сигнализираха за незабавен опит да възстановят сумата, е възможно да задържи плащането си към „Газпром“ за доставките, които получи през октомври“, посочва Том Марзек-Мансър от ICIS. „Моментът е напрегнат“, коментира още той.

От своя страна Щерн заяви още, че „имаме много ясна стратегия, която сме изпълнили по много фокусиран и последователен начин“. „Мисля, че ние сме една от малкото компании, които действително ще успеят да съберат част от парите от арбитражното решение“, допълни той.

Австрия поддържа една от най-старите и дълбоки връзки в Европа с руския енергиен сектор и през 2018 г. удължи дългосрочен договор за газ до 2040 г.

Страната „може и ще се справи без руския газ", написа в социалната мрежа Х енергийният министър Леонор Гевеслер. „Въпреки това е ясно, че внезапно прекъсване на доставките може да предизвика напрежение на газовия пазар", допълни още тя.

OMV заяви, че може да изпълни задълженията си за доставки до 2025 г. и след това чрез алтернативни източници, ако руските доставки по дългосрочния договор бъдат спрени. Компанията произвежда от собствените си активи в Норвегия и купува повече втечнен природен газ, каза още Щерн.

„Имаме алтернативни източници, които не сме имали преди“, посочи той. „Преди разчитахме единствено на доставките от „Газпром“. Това вече не е така и с това зависимостта изчезва“, допълни още изпълнителният директор.

От „Газпром“ са отказали коментар за Bloomberg.

„Времето на това прави пазара по-волатилен, отколкото ако решението за спиране на доставките от Русия беше взето преди месеци", коментира Флорънс Шмит, стратег на Rabobank. „Цените реагират на тази липса на яснота за това накъде отиват нещата", допълни още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:22 | 15.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още