fallback

ЕС се готви за санкции срещу флотилията в сянка на Русия в началото на 2025 г.

В Брюксел обсъждат нов пакет от санкции, който може да включва увеличаване на митата и за руски селскостопански стоки

20:30 | 14.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

До края на годината страните от ЕС ще са готови с нов пакет санкции срещу Русия, които ще се отнасят до петролната флотилия, нарушаваща принципите на безопасното морско плаване, коментират източници на Bloomberg. Мерките вероятно ще бъдат представени през 2025 година, когато ротационното председателство ще бъде поето от Полша. В момента начело на ЕС е Унгария, сочена като един от най-големите съюзници на Русия в общността.

Според източниците на Bloomberg в ЕС още се дискутират възможните санкции. Досега общността, Великобритания и САЩ са налагали единични ограничения срещу отделни кораби, които нарушават санкциите, основно свързани с тавана върху цената на руския петрол. Те обаче се оказват неефективни.

В пакета може да бъдат одобрени и по-високи мита за руските селскостопански стоки.

По-рано днес (14 ноември) европейските депутати одобриха незаконодателна резолюция с препоръки за по-строги мерки срещу петролните танкери, чието рисково плаване е заплаха за околната среда.

От началото на войната в Украйна ЕС и страните от Г-7 започнаха да обмислят мерки за ограничаване на приходите от петрол в руския бюджет, за да намалят средствата, с които Москва финансира военните действия. В отговор Русия си купи десетки стари петролни танкери, някои от които приготвени за скрап.

Те заобикалят санкциите чрез познати тактики - претоварване в открито море, изключване на транспондерите, за да не бъде проследено движението им и т.н. Това рисково движение обаче вече предизвика няколко инцидента и петролни разливи. Липсата на надеждни застраховки повдигат въпроса кой ще покрие щетите при по-сериозни произшествия.

Затова и ЕП препоръчва по-внимателен контрол, включително и със сателити.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:53 | 14.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още