Словашката SPP подписа договор за доставка на газ от Азербайджан през декември, като тест за замяната на руския природен газ. Компанията не дава повече подробности за сделката, но източници на Ройтерс твърдят, че доставките ще бъдат извършени през "Балкански поток" и територията на България.
Словакия потърси алтернативи, след като стана ясно, че Украйна няма намерение да удължи договора за транзит на руския газ през своя територия. Споразумението между Украйна и Русия беше подписано в последния момент в края на 2019 година след много спорове между "Нафтогаз" и "Газпром", а финалните договорки по него бяха направени по време на единствената досега лична среща между украинския президент Володимир Зеленски и руския му колега Владимир Путин.
Тогава Москва очакваше пускането на "Турски поток", а малко по-късно и на "Северен поток 2", и демонстрираше незаинтересованост към договор с Украйна. Сега в Русия заявяват, че имат желание договорът да продължи, но Украйна са категорични, че няма да има удължаване.
В края на октомври източници на Bloomberg съобщиха, че Словакия и Унгария са на финалната права за договорки на доставки на газ от Азербайджан през Украйна. Схемата предвижда купуването на газа на входната точка Суджа на границата между Русия и Украйна.
Унгария е един от най-големите клиенти на "Газпром" в Европа и получава основната част от газа през България. Русия обаче не предлага на Словакия "Турски поток" като алтернативно трасе, а заявява, че ЕС и Украйна трябва да се разберат как ще продължи транзитът.
Словакия има възможност за алтернативни доставки и през Германия и Чехия, но предпочита трасето през Украйна заради по-ниските разходи за транзит. Според компанията разходите за газ, ако бъдат изгубени руските доставки, ще се повишат със 140 млн. евро годишно, посочва още Ройтерс.