fallback

Дойде ли краят на петрола? Търсенето расте с най-бавния темп от години

Основната причина е лошото състояние на световната икономика, но и електрификацията в транспорта

18:23 | 14.11.24 г. 5

Ръстът на търсенето на петрол през 2024 г. ще бъде в рамките на около 920 хил. барела до 102,8 млн. барела дневно, което е най-бавният темп от години, сочи ноемврийският анализ на Международната агенция за енергетика (МАЕ) за състоянието на петролните пазари. Ръстът се забавя съществено спрямо 2023 г., когато повишението беше в рамките на 2 млн. барела на ден, а също така е под средното за периода 2000 - 2019 г.

Нещо повече - очакванията на агенцията за 2025 г. са за ръст от 990 хил. барела на ден. Очакванията са, че предлагането ще надхвърля търсенето с 1 млн. барела на ден през следващата година, пише МАЕ.

Повишение под 1 млн. барела в продължение на две поредни години е резултат от състоянието на световната икономика, но също така и заради бързото навлизане на зелените технологии в транспорта и производството на електроенергия. Търсенето от Китай ще се увеличи минимално след записаното повишение през 2023 г. с 1,4 млн. барела дневно.

На фона на намаленото търсене предлагането на петрол от страните извън ОПЕК+ се повишава с по 1,5 млн. барела на ден и през 2024 г., и през 2025 година. Основен лидер в предлагането е САЩ, но също така се очаква увеличение на добивите в Канада, Гвиана и Аржентина.

От МАЕ отчитат продължаващата волатилност на петролните пазари. Цената на суровината започна октомври на ниво около 83 долара за барел, но в крайна сметка средната цена за октомври е малко над 75 долара за барел, като опасенията за влошаване на ситуацията в Близкия изток намаляха, а данните за китайската икономика все така не са особено оптимистични. Спрямо септември средната цена на петрола е с 2,50 долара на барел по-висока, но диапазонът, в който се движеше, беше много по-широк.

В средата на ноември цената на сорта Брент достига ниво от около 72 долара за барел.

През октомври на пазара се завърна либийският петрол, който покри ограничените доставки от Казахстан и Иран. Доставките на петрол през октомври се повишиха с 290 хил. барела на ден до 102,9 млн. барела. ОПЕК+ отложи падането на част от ограниченията върху износа отново с месец  и вместо от 1 декември, сега следващата насрочена дата е 1 януари 2025 г.

Резервите от горива в световен мащаб намаляват с 47,5 млн. барела през септември и вече са на най-ниското си ниво от януари насам, сочат още данните на МАЕ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:27 | 14.11.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още