Петролната флотилия на Русия вече има повече от 600 стари танкери, които се движат рисково (с изключени транспондери) и без валидни застраховки, а това притеснява европейските депутати. В проект на резолюция, до която достъп има Politico, те призовават европейските държави да засилят сателитния контрол върху движението през моретата и проверките на корабите.
Приходите от петрол формират повече от една трета от бюджета на Русия. В опит да ограничат средствата, които Москва може да похарчи за войната в Украйна, страните от ЕС и Г-7 наложиха ограничения върху търговията с руски петрол, включително и таван върху цената в размер на 60 долара за барел. За да избегне тези санкции Москва купи стари кораби, някои от които бяха предназначени за скрап. Русия не включва техните транспондери, което води до опасно движение в натоварени зони и вече даже имаше няколко сблъсъка и петролни разливи, а при инцидент няма обезщетения от застраховка.
Допълнително руските танкери претоварват петрол в открити води в опит да скрият дестинацията или факта, че превозват петрол с танкер, поставен под санкции.
Според правилата на Запада застрахователните компании от ЕС и Г-7 нямат право да предоставят услуги на руски кораби, ако не е изпълнено изискването за таван върху цената на петрола. Тъй като компаниите няма как да проверят договорите, те предлагат полици при условието, че ако не са изпълнени всички изисквания, застраховките не важат.
Всички тези фактори предизвикват опасения, че танкерите, натоварени с руски петрол, могат да предизвикат екологична катастрофа в европейски води. Без застраховки почистването ще трябва да се поеме от европейските данъкоплатци, посочват депутатите в своята резолюция, която обаче е с пожелателен характер.
Като цяло Европейският парламент има символична роля при определяне на санкциите срещу Русия. Всички мерки трябва да бъдат одобрени от Европейския съвет, при това с пълно единодушие между членовете. Резолюцията обаче може да насочи вниманието на лидерите на ЕС, когато в Брюксел обсъждат следващия санкционен пакет срещу Русия - 15-ти от началото на пълномащабната война в Украйна през 2022 г.
Очакванията са от ЕП да разгледат резолюцията през тази седмица, а пред Politico представители на държави от общността коментират, че в нея има позитивни формулировки.