Dunkelflaute е немска дума, описваща мрачните зимни дни без вятър, които не са рядкост в Западна Европа, когато слънчевата светлина е недостатъчна или липсва съвсем, за дазаработят соларние панели, и няма вътър, които да задвижа перките на турбините за производството на електроенергия. Това е периодът с продължаващи предизвикателства за европейския енергиен пазар, пише Bloomberg.
Това се видя в началото на тази седмица, когато цените на електроенергията за първи път се върнаха до нивата от 2022 година насам. И причината не беше нито геополитическото напрежение в Близкия изток, нито продължаващата война, а замрялото ВЕИ производство, което наложи пускането на централите, използващи изкопаеми горива, и чиято цена на производството е висока.
За да бъде покрит недостигът в Западна Европа за първи път използваха газ от резервите и по данни на Gas Infrastructure Europe (GIE) нивото на газа в газохранилищата в Европа намаля до 94% от капацитета спрямо почти 96% през миналата седмица. И това се случва в момент, когато времето е относително меко и газът се използва за производство на ток, а не за отопление. А тепърва предстоят месеците с ниски температури.
Причината за продължаващата зависимост на зелената енергия от времето е като цяло недостатъчият капацитет за съхранение. Например в Германия през 2023 г. са добавени вятърни централи с капацитет от 3,6 гигавата и само 80 мегаватчаса батериен капацитет, сочат данните на Bloomberg NEF.
Анализаторите са категорични, че развитието на зеления сектор по-нататък изисква бързото изграждане на батерии, макар че газовите централи ще продължат да бъдат резервен вариант.
Във Великобритания, която изключи и последната си въглищна централа, в периоди на липсващо зелено производство често прибягват не към пускането на допълнителните централи, а до внос на електроенергия. Този път обаче целият континент беше обхванат от проблемите и нямаше излишна електроенергия.