Въпреки енергийната трансформация, която се извършва в Китай в последните месеци, страната ще продължи да играе водеща роля за петролните пазари, прогнозира един от големите търговци на суровини - Vitol. От компанията отбелязват, че търсенето на горива може и да намалява заради все по-големия брой електромобили, но в химическата индустрия и производството на пластмаси търсенето ще си остане високо, защото в тази сфера няма друго решение, посочва Ройтерс. Именно нефтохимическата индустрия ще движи пазарите в следващите пет години, сочат от компанията.
Според оценката на Vitol търсенето на горива в Китай през 2024 година ще се повиши с едва 22 хил. барела на ден спрямо ръст от 268 хил. барела на ден през 2023 година. Това е ефект от бързото навлизането на електрическата мобилност в страната. При тежкотоварния транспорт камионите преминаха от дизел на пропан-бутан, което също сви работата на рафинериите.
Като цяло Китай ще остане фактор на пазара за петрол, категорични са още анализаторите, но значение ще има скоростта, с която ще продължава да се обновява автомобилния парк в Китай, а властите могат да повлияят на процеса със стимули. Китай е вторият по големина потребител на петрол в световен мащаб след САЩ.
Прогнозата на Vitol е, че цената на петрола ще остане висока - в диапазона 70-80 долара за барел през 2025 година. Причината е, че геополитическите рискове ще влияят на доставките - анализаторите отбелязват, че не е много ясно как ще се отнесе новата администрация в Белия дом към износа на петрол от Иран и Венецуела, но ръстът ще бъде потиснат от слабото търсене на Китай.
Не е много ясно и дали ОПЕК+ ще удължат ограниченията и през 2025 година. В началото на седмицата цената на петрола се повиши рязко на фона на официалното съобщение на петролния картел, че ще отложи с още месец премахване на част от ограниченията върху квотите за добив на членовете си.