За одобрени 249 проекта по две покани, свързани с финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), съобщи Министерството на енергетиката през уикенда. Общата стойност на проектите е 526 млн. лева и са свързани с инсталиране на нови мощности за производство на електроенергия от ВЕИ с капацитет от 200 киловата до 2 мегавата, както и за нови мощности с капацитет над 200 киловата, но придружени от съоръжения за съхранение на енергията.
Избраните предложения са най-напреднали, със срок за изпълнение до март 2026 година, тъй като България изостава много с усвояването на парите по програмата. Реално страната ни още не е внесла осъвременен план по Механизма за възстановяване и устойчивост и в момента не получава средства по него. По данни на ЕК вече са разпределени към 40% от средствата.
Според служебния премиер Димитър Главчев в Брюксел проявяват разбиране и изчакват, но финансовият министър и вицепремиер Людмила Петкова предупреди, че страната вероятно ще загуби средства по плана.
Когато бяха отворени поканите за набиране на проекти служебният министър Владимир Малинов коментира, че ще бъдат подбрани проекти с висока степен на готовност (парите по ПВУ могат за бъдат разходвани за ограничен период - до края на 2026 година). Той уточни, че ще бъдат изготвен и списък с резервни проекти, които бързо да заемат мястото на "титулярите", ако се получи забавяне по междинните фази.
От съобщението на Министерството на енергетиката става ясно, че по първата покана са одобрени 200 проекта на обща стойност 107 млн. лева, а в резерв стоят още 67 за 44 млн. лева. По отношение на проектите с батерийни мощности са одобрени 49 проекта за 419 млн. лева, а още 16 на обща стойност от 43 млн. лева са в изчакване.
Като цяло по двете покани са набрани предложения за изграждане на ВЕИ мощности с капацитет за производството на 3 гигавата и съоръжения за съхранение на енергия до 1,2 гигаватчаса.