В следващите 12 месеца ще трябва да станат ясни срокът за изпълнение и фиксираната цена за изграждането на новите мощности в АЕЦ "Козлодуй", коментира по време на подписването на договора за инженеринг на проекта служебният министър Владимир Малинов, цитиран от БТА.
Церемонията се проведе в Гранитната зала на Министерския съвет и подписи под документа сложиха за АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" изпълнителният директор Петьо Иванов, който преди години оглавяваше Българския енергиен холдинг (БЕХ), Елайъс Гедиън от Westinghouse и Йонг Джун Юн от името на Hyundai.
Малинов отбеляза още, че очаква в последното тримесечие на следващата година да бъде готов и окончателен доклад за проекта и внесен в Народното събрание, а също така и да има издадено разрешение за строеж за 7-и блок в ядрената ни централа.
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) одобри преди време площадката за нов блок в централата. През лятото на 2023 г. тя беше определена като обект от национално значение от Министерския съвет.
В края на миналата седмица Малинов отбеляза по време на българо-корейски енергиен форум, че целта на правителството е максималното ускоряване на проекта за двата нови блока в ядрената ни централа.
"Готовността на Westinghouse и Hyundai да работят съвместно и да предоставят интегрирана услуга, образно казано - "до ключ", за нас е гаранция за успешна реализация на проекта в заложените срокове и бюджет", увери той.
Като безспорни лидери и инвеститори с прозрачен и доказан опит определи служебният премиер Димитър Главчев изпълнителите Westinghouse и Hyundai. Според него ядрената енергетика е доказан път за нулеви въглеродни емисии и зелено развитие, които са европейски цели, посочва още БТА.
Припомняме, че още през февруари тази година от АЕЦ "Нови мощности" определиха, че само една компания отговаря на всички изисквания в търга за реализацията на проекта за строежа на 7-и и 8-и блок в централата - Hyundai Engineering & Construction. Малко след това в парламента задължиха компанията да преговаря само и единствено с южнокорейците, след предложение, внесено от депутатите Ивайло Мирчев и Васил Стефанов в разговорите да бъде включена и американската Bechtel, която също отговаря на изискванията, но в търга е участвала със своя дъщерна компания, която няма очаквания технически капацитет.
Целта на депутатите от "ПП- ДБ" беше да бъде осигурена конкуренция между участниците.