fallback

 "Газпром" отчита нови загуби и планира да се ориентира към втечнения газ

Газовият гигант още не може да преодолее загубата на основните си клиенти в Европа

13:41 | 31.10.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руският газов гигант "Газпром" отбеляза загуба и за деветмесечието в размер на 309 млрд. рубли (3,2 млрд. долара), съобщава Ройтерс. За същия период на 2023 година компанията съобщи, че има печалба от 446 млрд. долара. През май 2024 година обаче публикува финансов отчет за 2023 година, показващ първата годишна загуба от близо 25 години, която надхвръли 629 млрд. рубли.

Преди броени дни газовият гигант обяви и продажбата на голям брой свои курорти и оздравителни центрове. Малко след като съобщи за загубите ръководството обяви за продан офиси в Москва и луксозен курорт в околностите на руската столица. На загуба се оказаха и медиите на "Газпром", сред които и популярния телевизионен канал "НТВ". 

През 2022 година "Газпром" имаше печалба от 1,23 трилиона рубли. Това беше и последната година, в която компанията редовно отчиташе финансовите си резултати и доставките на природен газ за своите клиенти. В месеците след началото на войната в Украйна компанията загуби основния си пазар - Европа, и това доведе и до негативните резултати в следващите месеци, защото на този етап не може да компенсира загубата на европейския пазар. Доставките на тръбен газ за Китай се увеличават бавно и през 2023 година достигнаха до нивото от около 22 млрд.- 23 млрд. куб. метра.

Преди войната в Украйна Германия беше най-големият пазар на "Газпром" с годишни доставки от над 50 млрд. куб. метра, а годишно в Европа компанията доставяше над 170 млрд. куб. метра.

От "Газпром" отчетоха преди дни, че Съветът на директорите е одобрил проектите на ръководството за развитие на проекти за производство и доставка на втечнен газ. Доскоро единствената руска компания, която имаше право да продава втечнен газ беше "Новатек".  Сега "Газпром" се надява, че с втечнения газ ще успее да намери нови пазари и планира да разшири доставките към Индия, Тайланд, Бангладеш, Малайзия, Пакистан и Индонезия.

Съветът на директорите одобри и инвестиционната програма в размер на 7,9 трилиона рубли, което е увеличение с 6% спрямо първоначалния вариант, представен от ръководството на компанията.

По време на заседанието е посочено, че има ръст на приходите от продажбата на газ на вътрешния пазар, както и по стратегическите направления.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:55 | 31.10.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още