fallback

Япония рестартира атомната централа най-близо до епицентъра на труса през 2011 г.

Централата понесе известни щети при земетресението и цунамито преди 13 години, но избегна катастрофата, сполетяла АЕЦ „Фукушима Дай-ичи“

15:18 | 29.10.24 г.
Автор - снимка
Редактор

Атомната централа, която се намира най-близо до епицентъра на огромното земетресение, разтърсило Япония през 2011 г., възобновява дейността си – важен етап в стремежа на страната да поднови използването на атомна енергия, съобщава Bloomberg.

Втори блок на АЕЦ „Онагава“ в североизточна Япония бе в процес на рестартиране след профилактика, когато земетресението и цунамито в Тохоку предизвика разрушения преди повече от 13 години. Централата понесе известни щети, но избегна катастрофата, сполетяла атомната електроцентрала „Фукушима Дай-ичи“, разположена на юг.

Според говорител на Tohoku Electric Power Co. във вторник вечерта местно време блокът в Онагава е бил пуснат отново. Строгите протоколи за рестартиране след аварията в АЕЦ „Фукушима“ са причината блокът да не работи толкова дълго време.

Преди бедствието ядрената енергия представляваше около една четвърт от електроенергийния микс на Япония, но към март 2023 г. тя бе едва 6% по последни официални данни. Освен че е най-близо до земетресението в Тохоку, Онагава №2 е първият реактор, който ще бъде пуснат в експлоатация в Източна Япония, което прави моментът преломен за усилията на правителството да съживи технологията въпреки чувствителността на обществото.

„Очаква се търсенето на електроенергия в Япония да се увеличи - рестартирането на тази централа е изключително важно за снабдяването с електроенергия на Източна Япония“ и за получаване на електроенергия без емисии, заяви японският министър на икономиката, търговията и промишлеността Йоджи Муто на пресконференция във вторник.

След аварията от 2011 г. бяха въведени по-строги правила за безопасност и сега енергийните компании са отговорни за извършването на модернизация на реакторите си, преди те да бъдат пуснати отново. Процесът може да отнеме години и закъсненията са чести. Местна опозиция също може да провали рестартирането.

Източната половина на Япония, включваща столицата Токио, страда от спорадичен недостиг на електроенергия поради забавянето на повторното пускане на реакторите. „Кейданрен“ – най-голямото бизнес лоби в страната, настоява правителството да ускори възраждането на ядрената енергетика.

Япония, както и много други страни по света, желае да използва повече ядрена енергия, тъй като тя не отделя емисии и за разлика от непостоянните вятърни и слънчеви централи е стабилен източник на електроенергия. Токио също така ухажва производители на чипове като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., както и енергоемките центрове за данни с изкуствен интелект.

Онагава №2 е 13-ият от 33-те реактора в страната, които се пускат отново след аварията във Фукушима. В Онагава има още два реактора, единият от които е в процес на извеждане от експлоатация. Другият все още не е преминал през процеса на одобрение за рестартиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:18 | 29.10.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още