Износът на петрол от три водещи руски терминала ще намалее с 13% през ноември до средно 1,95 млн. барела на ден, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Според тях рафинериите постепенно приключват годишните си ремонти и това ще ограничи количествата петрол, предназначени за износ.
По данни на Bloomberg през септември и октомври износът на руски петрол достига връх за последните няколко месеца на фона на неработещите рафинерии. От май Русия съобразява добивите си с ангажиментите към ОПЕК+, а не както преди това с износа на петрол или петролни продукти. Заради ограничените количества горива на вътрешния пазар още от летните месеци Москва забрани износа.
Ройтерс отбелязва, че пристанищата в Приморск, Уст-Луга и Новоросийск се следят много изкъсо от ОПЕК за нарушения на квотите, определени от организацията. В началото на годината руските компании нарушиха ангажиментите към петролния картел и Москва обеща да компенсира с допълнително ограничаване на износа през октомври и ноември.
По данни на източници на ОПЕК Русия е намалила добивите на петрол през септември с 28 хил. барела до 9 млн. барела на ден.
Търговци отбелязват, че много от руските рафинерии не планират бързо увеличение на производството заради ниската печалба. Това е проблем за повечето преработватели в Европа, САЩ и Азия на фона на слабото търсене, отчита Ройтерс. Източници на агенцията коментират, че ако производството на горива в Русия не се увеличи, износът няма да бъде засегнат.
Приходите от петрол в руската хазна намаляват, защото цената на световните пазари е по-ниска, а заради санкциите Русия трябва да предлага и големи отстъпки за своите клиенти, както и да плаща по-големи разходи за транспортирането на товарите.