Възстановяването на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“ напредва в съответствие с предварително заложения график, изтъкват от Министерството на енергетиката.
В ход са интензивни ремонтни работи за връщането в експлоатация на хидроагрегат 2 на централата чрез прилагане на специално разработено иновативно решение за модификация на турбинната част.
Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г. Това установи министърът на енергетиката Владимир Малинов, който провери на място напредъка на възстановителните дейности.
След завършването на ремонта на хидроагрегат 2, предстои по същия метод да бъде възстановен и хидроагрегат 3 на централата. За другите два хидроагрегата - 1 и 4 – „Национална електрическа компания“ ЕАД (НЕК) инициира процедура за пълната им подмяна, с което ще се гарантира устойчивата дългосрочна работа на ПАВЕЦ „Чаира“.
„Изпълнението на мащабния проект за възстановяване на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите има ключова роля за успешното интегриране на нарастващото производство от ВЕИ в синхрон с целите за декарбонизация и устойчиво развитие на енергийния отрасъл“, коментира при посещението си в ПАВЕЦ Чаира министър Малинов.
В рамките на инспекцията си на енергийни обекти той посети и подстанция Попинци 110/20 kV на територията на мрежовия експлоатационен район на ЕСО в Пловдив. Тя е част от пръстена между подстанциите Алеко и Златица, който има ключово значение за електроснабдяването на индустриалния район около Панагюрище.
„Дигитализирането на подстанциите Попинци 110/20 kV и Вълчедръм 110/20 kV (която бе проверена вчера) като част от мащабния проект на ЕСО ще осигури възможност за увеличаване на техническия капацитет за присъединяване на нови ВЕИ мощности към електроенергийната система с поне 4500 MW“, каза при проверката министър Малинов.
Той изтъкна, че развитието на конкурентен, прозрачен и устойчив енергиен отрасъл е основен приоритет в работата на Министерството на енергетиката, а изпълняваните от енергийните дружества проекти са основна предпоставка за изпълнение на този приоритет.
преди 4 седмици От #2: Балансът на внос-износ за пълно денонощие за вчера - 23.10.2024 само за Турция е: Изнесени 40.400 МВт и Внесени 5,857,197 МВт. За Гързия сме изнесли 197.420 МВт, а сме внесли 6,755.788 МВт. Другите не ми се смятаха, но само с Румъния на око числата изглеждат малко по-балансирани.. Изводът: България вече е БРУТЕН и БРУТАЛЕН вносител на електроенергия!!! Слава на такива политици-българолюбци, които за 30 години ни върнаха в енергетиката с 60. Слава и на техните избиратели! Слава и на ВЕИ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Не знам за Чаира, обаче вчера една гъжжва тук цвилеше, как прекрасно се оправяме и без един блок на АЕЦ. Да, но с едно уточнение: оправят ни. Погледнах оперативните данни на сайта на ЕСО - в момента - 24.10. - 21:40 ч., България внася 2042 МВт. от съседите си, както следва: 467 МВт от Сърбия, 372 от Македония, 764 от Гърция и 439 от Турция. Изнася 144 МВт за Румъния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Браво! Ще бъде интересно да се види какъв ще е ефекта върху цените на тока и дали ще успее да позаравни малко кривата на производство при соларите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар