fallback

Ядрената енергетика се завръща в САЩ, но без решение за отработеното гориво

Проблемът е един от сериозните пред ядрените централи по целия свят

18:53 | 20.10.24 г. 12
Автор - снимка
Създател

Проблемът с отработеното ядрено гориво е актуален и пред властите в САЩ на фона на растящия брой съобщения за рестарт на ядрени централи и проекти за нови. След години на застой сега секторът изглежда изживява своя ренесанс, но на дневен ред остава и въпросът къде ще бъдат погребвани хилядите тонове ядрено гориво, отбелязва колумнистът на Ройтерс Рос Кирбър.

САЩ имаха план за погребване на отработеното гориво в подземни хранилища в Невада. Проектът обаче беше спрян от президента Барак Обама след силен политически натиск. Така във временните хранилища в ядрените централи на САЩ има около 92,5 хил. тона отработено гориво, което очаква дългосрочно решение. Допълнително всяка година се прибавят и още по 2 хил. тона, при това без да се вземат предвид плановете за нови мощности.

Отработеното ядрено гориво е проблем за цялата индустрия. В момента единствената държава с решение е Финландия, която е във финалната фаза за изграждане на подземно хранилище, където ще съхранява директно (без остъкляване) отработеното ядрено гориво.

Темата беше предмед на дискусия и по време на семинар на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) в началото на октомври. Регулаторът отбеляза, че страната ни има време, но вече трябва да започне за разглежда сценарии за решение. Мит е, че проблемът възниква заради промяната на горивото - още от средата на 90-те години договорът с руската страна за връщане на горивото се промени и страната ни трябва да си взима остъклените отпадъци. Факт е обаче, че това и досега не е станало, защото няма изработена методика, по която да се връща остъклените остатъци от горивните касетки.

В САЩ Министерството на енергетиката също търси места, където хората са готови да приемат ядрено хранилище, но процесът върви бавно, пише още Рос Кирбър в коментара си и отбелязва, че плановете за изграждане на такова съоръжение в Тексас се обжалват в съда.

Експертът е категоричен, че макар и варианти за съхранение в мокрите басейни в централите да има, това не е устойчиво решение. Според него ураган като "Милтън" може да предизвика инциденти, подобни на този в АЕЦ "Фукушима" не само с ядрените блокове, но и с временните хранилища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:53 | 20.10.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още