През последните години производството на електроенергия от Слънцето се развива бързо. Очаква се нова рекордна година по отношение на инсталираните соларни панели. Прогнозите са, че през 2024 г. в света ще бъдат инсталирани нови 595 гигавата мощности. При тези темпове на развитие на соларната индустрия не е проблемът в мрежата на електропреносната мрежа, а с нейното управление. Този коментар в специализираното предаване „Чиста енергия“ на Bloomberg TV Bulgaria направи д-р инж. Димитър Белелиев, изпълнителен директор на „АмонРа Енерджи.
„Виждаме в България какво се случва. Големите проекти се правят на места, където няма необходимост от тях. В България абсолютно грешим и правим глупости, които след време ни костват много. Около София освен соларната инсталация до Перник няма други. Би трябвало вътре в самата София да стимулираме слагането на панели и фотоволтаични системи“, съветва експертът.
Инж. Белелиев изрази скептицизъм дали Европа може да изгради свои собствени компоненти за изграждане на фотоволтаични панели в условията на субсидирана от държавата конкуренция от Китай. ГИ добави, че за България ще е почти невъзможно да бъде лидер в Европа във ВЕИ сектора, защото страната „трудно ще произведе нещо, което да е на конкурентни цени".
„Мисля, че има доста български фирми, които работят на световно ниво в инсталирането на големи мощности“, посочи изпълнителният директор на „АмонРа Енерджи“ и подчерта, че на картата в Европа „ не сме незабелижими“.
Той обясни, че ролята на българския бизнес в областта на иновациите в енергетиката не е водеща в световен мащаб, защото всичко е свързано с пари. „По проекта за мобилна соларна система работихме три години, което не включваше само разработката на идеята, а и нейната реализация. Това включваше и документи, легализация и патенти. За нещо по-голямо трябват милиони, ако не и милиарди. Ние като български фирми много трудно бихме играли в тази световна игра“, смята инж. Белелиев.
Той съобщи, че представената от компанията мобилна соларна станция с 24 панела спечели златен медал на 78-мия Международен технически панаир в Пловдив. Тя е мултифукционална и по думите на инженера подсигурява автономна работа на отдалечени места, където липсва достъп до електроенергия. Соларната станция може да се използва за селско стопанство, за туризъм и други дейности. Капацитетът ѝ би могъл да захрани малък към среден хотел в случай на необходимост.
Изпълнителният директор на „АмонРа Енерджи“ добави, че в момента фирмата разработва и автономна зарядна станция.
С какви предизвикателствата през последните години се сблъсква „АмонРа Енерджи“? В кои страни от региона работи компанията и защо предпочита Румъния? Какви са прогнозите и перспективите пред възобновяемата енергия? Какво влияе на ценообразуването на акциите на „АмонРа Енерджи“?
Целия коментар вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Чиста енергия“ може да гледате тук.