Унгария планира промени в законодателството, които да позволят за охлаждане на реакторите на АЕЦ "Пакш" да могат да се използват води от Дунав с по-висока температура, съобщава Ройтерс. В момента от съображения за сигурност операторът на централата трябва да спре дейността ѝ, ако температурата на водата на реката се повиши над 30°С.
Сега Министерството на енергетиката предвижда това ограничение да остане, но операторът на централата да може да прецени дали да се съобрази с него, спрямо ситуацията в енергийната система на страната към този момент. АЕЦ "Пакш" има четири реактора от типа ВВЕР 440 и е сред основните доставчици на електроенергия в Унгария.
От инститцията поясняват още, че заради климатичните промени температурата на водата на р. Дунав се повишава и вече често приближава наложените от ядрения регулатор ограничения.
През миналото лято работата на три от четирите блока на централата беше ограничена, след като водата на Дунав достигна температура от 29,7°С. От Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) коментираха тогава пред Investor.bg, че АЕЦ "Козлодуй" работи в нормален режим въпреки по-топлите води и няма планове за ограничаване или спиране на дейността.
През летните месеци в предходните години високите температури на реките спираха ядрените реактори на Франция. Най-негативно отражение върху френската ядрена енергетика имаше през 2022 година, когато голяма част от реакторите на EDF бяха спряни заради принудителни ремонти след открити пукнатини.