fallback

Още нищо не подсказва, че идва краят на въглищата

МАЕ очаква рекордното потребление и добив на въглища да се запази и през следващите две години

11:36 | 25.07.24 г. 8

Въпреки бързото навлизане на възобновяемите енергийни източници и възстановяването на някои хидроенергийни мощности, потреблението на въглища през следващите години ще остане близо до рекордното ниво от 2023 година, прогнозира Международната агенция за енергетика (МАЕ).

През миналата година потреблението на въглища се повиши с 2,6% до 8,7 млрд. тона.

В първата половина на 2024 година МАЕ отбелязва слабо понижение - от 0,7% на годишна база на потреблението на въглища, което се дължи основно на намалението в Китай (с 1,7%). В страната започна да се възстановява работата на водните електроцентрали и има бум при строителството на соларните и вятърните паркове. В същото време обаче се очаква и значително повишаване на търсенето на електроенергия до края на годината, което отново ще върне интереса към въглищата.

Реално търсенето на електроенергия е двигателят на растежа за въглищния сектор. По данни на МАЕ към 70% от търсенето на въглища идва от електроенергийния сектор и през миналата година са произведени рекордните 10,7 хил. тераватчаса от въглища. Очакванията са, че потреблението на въглища от енергийния сектор ще се увеличи с 1,4%.

При горещините, обхванали големи части от Европа и други региони по света, обаче е много трудно да се направи прогноза за краткосрочното потребление на електроенергия, допълват още експертите на МАЕ.

Очакванията за въглищния сектор са през следващите две години потреблението да остане относително стабилно - около 8,7 млрд. тона. Основно влияние на пазара ще продължат да оказват Индия и Китай, където се планира увеличаване на местния добив, за да бъдат гарантирани доставките и цената.

Най-големият износител на въглища Индонезия пък планира добив от 720 млн. тона през 2024 година, макар и местните компании да имат лиценз за добив на 900 млн. тона. Китай е основният купувач на въглищата от Индонезия. През миналата година страната стана първият износител, чиито доставки в чужбина прескочиха границата от 500 млн. тона.

В САЩ добивът на въглища намалява със 17% на годишна база през първото полугодие, но причината е рязкото увеличаване на търсенето на въглища през 2023 година заради енергийната криза. Сега търсенето се стабилизира и въглищните централи в САЩ имат достатъчно въглища в резерв и съответно и добивите намаляват. Вероятно за цялата година спадът ще бъде в рамките на 12 на сто. Свива се дейността на мините и в Европа.

Като цяло през 2023 година на пазара доминират три държави, добиващи въглища - Китай, Индия и Индонезия. През миналата година те са добили рекордните 8,97 млн. тона, което е повишение от 3,1%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:36 | 25.07.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още