Електроенергийният системен оператор (ЕСО) ще направи анализ на икономическите изгоди от изграждането на два нови ПАВЕЦ - на язовирите Батак и Доспат, и включването им в електроенергийната мрежа на страната. Това отбеляза служебният премиер Димитър Главчев по време на церемония по подписване на договор за безвъзмездна помощ от Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA) и системния оператор в Министерския съвет.
Стойността му е 1,5 млн. долара и предвижда предпроектно проучване за необходимостта за изграждане на енергийния коридор Изток - Запад. Проектът обединява мрежите на Турция, България, Северна Македония, Косово, Черна гора и Албания, стигайки до крайната точка - Италия, разказа директорът на ЕСО Ангелин Цачев. Той уточни, че целта е да бъде насърчен износът на зелена енергия от региона на Югоизточна Европа към останалите части на континента.
По проекта за България е предвидено разширяване на преносната инфраструктура и увеличаване на трансграничния капацитет по границите с Румъния, Гърция и Северна Македония с по над 2 гигавата, допълни още той.
Изпълнителният директор на USTDA Ено Ебонг коментира по време на церемонията, че проектът е от полза за целия регион и ще насърчи за зеления преход на България, подкрепяйки изграждането на необходимата инфраструктура и регионалното сътрудничество. Част от съоръженията, чието изграждане ще бъде анализирано, са четири нови електропровода със съседните на България страни, допълни още тя.
Ебонг съобщи, че агенцията, която оглавява има желание да помогне за решаване на проблемите с дълговете на общинската "Топлофикация София".
Възможността за разширяване на износа на електроенергия ще стабилизира пазарите и ще донесе по-приемлива цена на електроенергията за бизнеса и домакинствата, отбеляза и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който също присъства на церемонията.
Идеята за изграждането на две нови ПАВЕЦ е част от стратегията за енергетиката на кабинета "Денков". Плановете са до 2032 година да има още две централи с обща производствена мощност от 1,6 гигавата.
България има природни дадености и изградени няколко подобни съоръжения, но и неудачи с най-важното за енергийната система от тях - ПАВЕЦ "Чаира". Анализи на Министерството на енергетиката преди време показаха, че причината за аварията в централата е лошата поддръжка през годините. В момента тече ремонт и експертите на Националната електрическа компания (НЕК) се надяват до края на годината да заработи поне един от хидрогенераторите , което да помогне за балансирането на системата при наличието на все по-големи количества зелена енергия в системата.
По данни на ЕСО през последните дни пикови са обедните часове (заради високите температури), когато товарът в мрежата надхвърля 5 GW. Търсенето се покрива от АЕЦ "Козлодуй" (30%), ТЕЦ (30%) и фотоволтаичните централи (28%).
Горещата вълна, която обхвана Югоизточна Европа, увеличи търсенето на електроенергия и съответно цените се повишиха, което направи изгодно производството от въглища.