fallback

Ще направи ли Киър Стармър Великобритания по-независима в енергийния сектор

Инвестициите, заложени от лейбъристите, няма да са достатъчни за нужните реформи, коментира Марк Осуалд, главен икономист на ADM ISI

23:03 | 18.07.24 г.

Великобритания остава част от европейското икономическо пространство. Киър Стармър иска да направи страната по-независима в енергийния сектор, но цените на суровините като мед ще нараснат. Обществото пострада от висока инфлация и няма лесни решения. Това мнение изрази в интервю за предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria главният икономист на ADM ISI Марк Осуалд.

Той очаква частният капитал да бъде мобилизиран, но смята, че има предизвикателства за постигане на целите за възобновяема енергия до 2030 г.

„Възможно е Великобритания да се окаже без резервен план, ако страната накара петролните компании да се оттеглят“, заяви икономистът.

Марк Осуалд смята, че в момента ЕС е разединен и ако Великобритания реши да направи крачка към него, то най-вероятно опитът на Обединеното кралство ще е напразен. Според проучвания, 60-65% от британците смятат, че излизането от ЕС е грешка заради липсата на ясен план за реализацията на Brexit. „Въпреки споразумението за безмитен внос, документалните и логистичните бариери увеличават разходите и забавят търговията“, посочи икономистът и отбеляза, че има и граждани, които не искат да са в Европейския съюз, защото са убедени, че проблемите не са се получили поради грешно управление.

Икономистът твърди, че всеки, който подкрепяше идеята за Brexit, „реално нямаше план, за това как да бъде приложен на практика“. „Те просто смятаха, че ще можем да договорим някакви неща след излизането от ЕС“, напомни икономистът. И допълни, че политическата нестабилност доведе до липса на инвестиции, а правителството при управлението на консерваторите затрудняваше инвеститорите да вземат решения.

„Великобритания изостава в сравнение с другите страни от Г-7, като комбинацията от тези фактори коства изборите на торите“, отчете Осуалд. Икономистът обясни, че след изборната победа на лейбъристите във Великобритания се поставят въпросите за това, какво може да се очаква от лявото управление.

„Лейбъристите имат планове за енергийния преход, с инвестиции от 8,8 млрд. паунда в британската възобновяема енергийна структура чрез компанията GB Energy“, посочи Осуалд. Но смята, че това е недостатъчно предвид необходимите мащабни промени. Икономистът обясни, че се планират и реформи в образованието, затворите и здравеопазването, но отчете, че те са ограничени от високия фискален дефицит.

„Финансовият министър предложи реформи в планирането, които могат да увеличат броя на жилищата, но има проблем с липсата на работна ръка, усложнен от имиграционната политика. Само 20% от гласоподавателите са подкрепили лейбъристите, което може да създаде напрежение, ако общественото недоволство нараства“, прогнозира Марк Осуалд.

Той смята, че са нужни две основни промени: реформа в планирането и по-бързи разрешителни процеси за строителство. И даде пример с Германия, където системата води до големи разходи. Той допълни, че Великобритания трябва да ускори реформите, като същевременно поддържа надзора и контрола.

Какви са последствията след изборите във Великобритания? Какво е бъдещето на Острова и Европа?

Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:03 | 18.07.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още