fallback

Въпреки спрения износ цената на бензина в Русия достигна годишен пик

Някои рафинерии още не могат да почнат работа след атаките с дронове

13:51 | 16.07.24 г. 8

В началото на юли цената на бензина в Русия достигна най-високото си ниво за годината - 70,5 хил. рубли за тон от най-разпространения вид АИ-95, пише "Комерсант". Руското издание припомня, че през август и септември 2023 година също имаше криза с доставките и ръст на цените близо до сегашните нива. Тогава правителството ограничи износа за първи път.

В момента износът на бензин отново е ограничен - мярката влезе в сила през март и за кратко през юни беше вдигната в опит да се насърчи работата на рафинериите. Но продължаващите ремонти в някои от съоръженията още не могат да позволят достигането на необходимите обеми на производството, пише още "Комерсант".

От началото на годината цената на този тип бензин се е повишила с 60% на стоковите борси в страната. "Комерсант" цитира изчисления на Ройтерс по отношение на производството през първото полугодие, след като руските власти засекретиха по-голямата част от статистиката, свързана с енергийните продукти. Според тях производството на бензин АИ-95 намалява с 3,2% на годишна база за първото полугодие.

Цената се повишава с 3,6% на годишна база на бензиностанциите, а опитите са този ръст да бъде задържан в рамките на инфлацията от началото на годината - 4,7 на сто.

Причината за ремонтите не се отбелязва, но дронове разрушиха част от капацитета за преработка на петрол в Русия през пролетните месеци. При част от пораженията възстановяването е бавно, тъй като липсват необходимите резервни части.

Руското правителство коментира, че засега износът на горива е спрян до края на юли, но ако недостигът продължи, ще бъде удължен до края на август, или дори до края на септември. Пред ТАСС вицепремиерът Александър Новак коментира преди ден, че руският вътрешен пазар на горива е "чувствителен на доставките", но правителството ще го успокои. "Нищо страшно не се случва", уверен е той.

"Комерсант" отбелязва, че проблемът очевидно е основно по отношение на производството и доставката на по-високо октаново число - АИ-95, защото цената на АИ-92 е съществено по-ниска - около 55,8 хил. рубли на тон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:29 | 16.07.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още