fallback

Германия търси дългосрочно решение за рафинерията на "Роснефт"

Съоръжението увеличава обема на работата си въпреки несигурността за собствеността

14:30 | 09.07.24 г.

PCK Raffinerie увеличава работата си и вече използва 80% от капацитета си, съобщи държавният секретар в Министерството на икономиката на Германия Михаел Келнер, цитиран от Ройтерс. Рафинерията, чийто мажоритарен собственик е руската "Роснефт", в момента е под контрола на германското правителство, което даде срок на руския петролен гигант до есента да ѝ намери купувач.

През март Келнер коментира, цитиран от DW, че в следващите шест месеца "Роснефт" трябва да намери на кого да продаде рафинерията, или ще я загуби.  Тази несигурност в собствеността в момента ограничава възможността да се разшири производството, призна държавният секретар.

PCK Raffinerie е най-голямият актив на "Роснефт" в Германия и доставя към 90% от горивата, които използва столицата Берлин. По официални данни на компанията тя е акционер  в още две рафинерии, но с миноритарни дялове. В разположената в провинция Бранденбург рафинерия преди войната в Украйна се преработвоха по над 6,3 млн. тона руски петрол. Капацитетът на преработка е 11,6 млн. тона годишно.

През 2023 година рафинерията работеше с намален обем - около 50-60% от капацитета си. Постепенно германското правителство увеличи доставките на петрол - около 70% идват през петролопровод от Росток, а 15% - през терминал в полското пристанище Гданск. За останалите 15% Германия все още разчита на петролопровода "Дружба", но вече купува суровината от Казахстан.

В Берлин обаче се притесняват, че доставките през "Дружба" могат неочаквано да прекъснат. През юли например те намаляха от 120 хил. тона на 100 хил. тона на ден. Казахстанската компания KazTransOil има готовност да увеличи доставките, но в Берлин вече не вярват, че Русия, която управлява транзита по петролопровода, няма да се намеси и да ги ограничи отново.

По тази причина и германското правителство работи за увеличаване на вноса през Гданск и одобри помощ от 400 млн. евро за модернизация на петролопровода от Росток до Шведт, където е разположена рафинерията. Инвестицията очаква зелена светлина от ЕК по правилата за държавна помощ.

"Правим всичко възможно да решим проблема със собствеността, за да гарантираме дългосрочна стабилност на рафинерията", коментира още Келнер по време на посещение в града.

Другите акционери в PCK Raffinerie са Shell и Eni.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:30 | 09.07.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още