fallback

Кой инвестира и кой финансира развитието на енергийните проекти по света?

Домакинствата се очертават като един от големите инвеститори в енергетиката с навлизането на покривните соларни панели и термопомпите

07:12 | 09.07.24 г.

Домакинствата се очертават като един от големите инвеститори в енергетиката заради навлизането на технологиите за производство на чиста енергия - покривни инсталации, термопомпи, както и заради разходите за енергийна ефективност и електрическа мобилност, пише в анализ на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Инвестициите на домакинствата се удвояват от 2015 година насам, като част от средствата се покриват от правителствени програми (например за намаляване на данъците или грантове за закупуване на енергоспестяващи уреди, особено в развитите икономики).

Делът на домакинствата в Европа в общите инвестиции за развитието на енергийния сектор вече достига 27%, като голяма част от средствата се използват за подобряването на енергийната ефективност на домовете.

Като цяло структурата на инвестициите в енергийния сектор остава стабилна от 2015 година насам, сочат още заключенията на МАЕ. Според тях около 46% от средствата са привлечен капитал, а останалите - собствен. При чистата енергия, където първоначалните разходи са по-високи и печалбите - по-ниски, привлеченият капитал е около 50%. Но това не се отнася за всички сектори на зелената енергетика - при производството на чисти горива, водород или батерии, където някои от технологиите тепърва се развиват и инвестициите са рискови, дълговото финансиране е едва 20%, като инвеститорите предпочитат да намерят рисков капитал, а не кредитиране от пазара.

Данните показват още, че инвестициите в чиста енергия растат, но още не могат да отговорят на търсенето на произведена по устойчив начин електроенергия, особено в развиващите се икономики (освен Китай).

Съотношението между собствен и привлечен капитал в енергийния сектор донякъде се промени в Евразия и Близкия изток през последните години след рекордните приходи за компаниите в сектора. През 2022 година печалбите на компаниите, които са свързани с изкопаемите горива, достигнаха 4 трилиона долара, което им помогна да инвестират повече собствени средства в проекти за развитие, както и да възнаградят инвеститорите си с рекордни дивиденти и програми за обратно изкупуване на акции.

Националните петролни компании също разчитаха по-малко на привлечен капитал, намалявайки го до около 35% от общите инвестиции. Разчитайки на собствените си сили, тези компании използват заеми единствено за бързоразширяващи се дейности или за стратегически проекти, за които имат и подкрепата на собствените си правителства.

Близо 75% от всички инвестиции в енергетиката идват от частния сектор - домакинства и компании, финансови институции или някои форми на публично-частни партньорства, отбелязва още МАЕ. Към 25% са държавните средства, включително и държавните дялове в частни компании и инициативи за подкрепа на сектора, включително и данъчни облекчения, и само много малка част от средствата са от институции, осигуряващи средства за развитие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:14 | 09.07.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още