fallback

КЕВР ще компенсира ВЕИ производители заради високи такси

Регулаторът ще приложи еднократен компенсаторен механизъм заради екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия на 19 май

17:48 | 28.06.24 г.
Автор - снимка
Създател

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение за прилагане на еднократен компенсаторен механизъм във връзка с постигнатите екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия на 19 май 2024 г., съобщиха от регулатора.

С него се задължава "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) да извърши вторичен сетълмент за 19 май 2024 г., при който да калкулира задълженията на пазарните участници за балансираща енергия по механизъм, отразяващ компенсация във връзка с реализирания финансов излишък от оператора на преносната система на посочената дата. 

Решението е важно за производителите на ток от ВЕИ, на които вече се налага да плащат извънредно висока цена за небаланс - моментите, в които прогнозираното производство не отговаря на фактическото. До май тарифите се определяха в рамки, зададени от КЕВР, а след това методиката бе променена и сумите нараснаха в пъти.

Според регулатора с днешното си решение КЕВР разрешава възникналия проблем чрез по-справедлив начин на разпределение на разходите за балансираща електроенергия между всички участници на пазара. С оглед на всички анализирани факти и обстоятелства, регулаторът счита за обосновано през настоящия регулаторен период на ЕСО, завършващ на 30.06.2024 г., финансовият излишък на преносния оператор, реализиран от функционирането на балансиращия пазар на 19.05.2024 г., да бъде трансформиран във финансова неутралност за ЕСО. Това ще стане чрез извършване от дружеството на вторичен сетълмент, при който при калкулациите само на задълженията за 19.05.2024 г. на пазарните участници да се използва цена, изчислена по реда на Методиката за определяне на цени на балансираща електрическа енергия (Методиката). За сетълмент периодите, за които се прилага чл. 8, ал. 4 от Методиката, се прилага и допълнителен коефициент, отразяващ компенсация във връзка с реализирания финансов излишък от оператора на преносната система на 19.05.2024 г.

Комисията счита, че вземанията на координаторите на балансиращи групи от оператора за 19.05.2024 г. не следва да се коригират, тъй като са в резултат от тяхното професионално и отговорно поведение. 

Прилагането на еднократен компенсаторен механизъм за осигуряване на финансова неутралност на преносния оператор е обосновано единствено с оглед строго специфичните факти и обстоятелства при функционирането на балансиращия пазар в условия на кратковременно действие на Методиката поради завършващия на 30.06.2024 г. регулаторен период на ЕСО. След посочената дата такъв механизъм не може да бъде прилаган като сред аргументите за това са и правата и задълженията на електропреносния оператор след неговото присъединяване към европейските платформи за балансираща енергия, се посочва още в съобщението.

Вчера председателят на КЕВР Иван Иванов коментира пред журналисти, че счита, че причините да се стигне до тази ситуация са в две насоки, припомня БТА. Първата е, че самите търговци и координатори не са осигурили персонал, който своевременно да реагира на промените в метрологичната обстановка. 19 май е бил неделя, като промените, които са били отразени в метрологичната прогноза в събота, не са били отчетени. Бездействието се е проявило на 19 май, когато е имало липса на реакция. Търговците са могли с едно предизвестие от два часа да закупят енергия от пазарния сегмент "в рамките на деня". Иванов посочи, че цената на 19 май в този сегмент е била между 50 евро и 275 евро за мегаватчас, която е много далеч от цената, която е достигнала балансиращата енергия, произведена от ТЕЦ "Марица-Изток" 2 - от 1710 лева. На второ място търговците са могли да внесат от чужбина електроенергия. Проверката на Иванов в ЕСО е показала, че на 19 май е имало свободен входящ капацитет от Румъния и Гърция в размер на около 2500 мегавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:48 | 28.06.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още