fallback

Бил Гейтс е готов да инвестира още милиарди в ядрена енергия

Стартъпът, основан от Гейтс, TerraPower започна работа по строителството на първия си търговски реактор миналата седмица в Уайоминг

10:22 | 17.06.24 г. 7
Автор - снимка
Създател

Бил Гейтс е готов да инвестира милиарди долари в проект за ядрена енергия от следващо поколение в американския щат Уайоминг в отговор на нарастващите нужди на страната.

Стартъпът, основан от Гейтс, TerraPower започна работа по строителството на първия си търговски реактор миналата седмица в Уайоминг, където предстои затварянето на въглищна мина, съобщи милиардерът съосновател на Microsoft пред CBS, цитиран от Bloomberg. TerraPower проучва по-опростени и по-евтини реактори от 2008 г. и очаква да завърши новия си реактор през 2030 г.

„Инвестирах над милиард и ще инвестирам още милиарди“, коментира Гейтс, шестият по богатство човек в света според Bloomberg Billionaires Index.

Първоначално се очакваше електроцентралата на TerraPower, подкрепена от американското министерство на енергетиката, да влезе в експлоатация през 2028 г. Но това щеше да означава да се разчита на гориво от Русия, което сега е „неприемливо“, коментира Гейтс отделно пред CNN.

Дизайнът на реактора използва течен натрий като охладител вместо вода и включва разтопена сол, която може да съхранява топлина, за да увеличава производството. По думите на Гейтс TerraPower планира да получава гориво от САЩ и съюзниците им.

„Въглищата са изпреварени от природния газ“, заяви той. „И това, което трябва да направим, е да се конкурираме ефективно с природния газ“, допълни милиардерът.

Ядрената енергия, която не произвежда въглерод, все повече се приема като ключова част от борбата с климатичните промени и много компании работят върху по-малки реактори. Миналата година, по време на срещата за климата COP28 в Дубай, 25 държави обявиха намеренията си да утроят ядрения си капацитет, посочват от BloombergNEF.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:22 | 17.06.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още