fallback

Русия изпревари САЩ като най-голям газов доставчик на Европа през май

Ръстът на пазарния дял показва затрудненията пред откъсването на региона от руската енергия

12:00 | 16.06.24 г. 9

Вносът на газ на Европа от Русия е изпреварил доставките от САЩ за първи път от почти две години през май въпреки усилията на региона да се освободи от руските изкопаеми горива след началото на пълномащабното нашествие в Украйна, пише Financial Times.

Макар че обръщането на тенденцията се дължи на еднократни фактори, тя показва затрудненията пред още по-голямото намаляване на зависимостта на Европа от руски газ, тъй като редица държави от Източна Европа продължават да разчитат на внос от съседната си страна.

„Удивително е да видим, че пазарният дял на руския газ и (на втечнения природен газ) се увеличава в Европа след всичко, през което преминахме, и всички положени усилия за откъсване и намаляване на риска при енергийните доставки“, коментира Том Маржец-Мансер, ръководител на газовите анализи в консултантската компания ICIS.

След пълномащабното нашествие на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Москва намали доставките си на тръбен газ за Европа и регионът увеличи вноса си на втечнен природен газ, доставян от специализирани плавателни съдове, като САЩ са основният доставчик.

САЩ изпревари Русия като доставчик на газ за Европа през септември 2022 г., а от 2023 г. съставлява около една пета от доставките за региона.

Но миналия месец руският тръбен газ и доставките на втечнен природен газ са съставлявали 15% от общите доставки за ЕС, Великобритания, Швейцария, Сърбия, Босна и Херцеговина и Северна Македония, сочат данните на ICIS.

Втечненият природен газ от САЩ е съставлявал 14 на сто от доставките за региона, най-ниското му ниво от август 2022 г., показват още данните.

Преобръщането на тенденцията се случва на фона на общия ръст на вноса на руски втечнен природен газ за Европа, въпреки че редица страни членки на ЕС се стремят да му наложат санкции.

В средата на 2022 г. Русия спря да изпраща газ по тръбопроводите, свързващи я със Северозападна Европа, но продължава да осигурява доставки чрез тръбопроводи през Украйна и Турция.

Потоците през май са били засегнати от еднократни фактори, включително спиране на работата на голям терминал в САЩ за износ на втечнен природен газ, а Русия е изпратила повече газ през Турция преди планирана поддръжка през юни. Търсенето на газ в Европа също остава относително ниско, като нивата в газохранилищата са близо до рекордни върхове за този период от годината.

Обръщането на тенденцията „вероятно няма да се задържи“, казва Маржец-Мансер и допълва, че през лятото Русия ще може да доставя втечнен природен газ на Азия чрез Северния морски път. Това вероятно ще намали изпращаните количества за Европа, а производството на втечнен природен газ на САЩ отново се увеличава, допълва анализаторът.

„Русия има ограничена гъвкавост да задържи този дял [в Европа], тъй като търсенето [на газ] расте с наближаването на следващата зима, докато общото производство на втечнен природен газ в САЩ само се увеличава с очаквани нови количества на световния пазар до края на годината“, отбелязва Маржец-Мансер.

Освен това споразумението за транзит между Украйна и Русия изтича тази година, подлагайки на опасност потоците през маршрута.

Европейската комисия подкрепя усилията за създаване на инвестиционен план за разширяване на капацитета на тръбопроводите в Южния газов коридор между ЕС и Азербайджан.

Високопоставен представител на ЕС казва, че доставките през маршрута в момента не са достатъчни, за да заменят 14-те млрд. куб. м руски газ, които преминават през Украйна към съюза всяка година.

Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон заяви, че при пътуване до Япония този месец е изразила притесненията си от отклоняване на втечнен природен газ от Европа, за да задоволява търсене в Азия.

Тя заяви, че Токио и Брюксел са установили „система за ранно предупреждение“, за да наблюдава недостиг на втечнен природен газ, и са се съгласили, че трябва да се стремят към мерки за спестяване на енергия.

„ЕС е готов да парира всякакви негативни събития за търсенето или предлагането на световните газови пазари. Нешият недостиг на газ остава на рекордно високи нива, а нашето търсене на газ се стабилизира на рекордно ниски нива, намалявайки с 20% спрямо 2021 г.“, отбеляза Симсон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:18 | 16.06.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още