fallback

ЕС опитва да намери заместител на руския газ през Украйна

За украинската страна "Газпром" е изключена опция, но доставки на газ от Азербайджан "имат бъдеще"

11:23 | 11.06.24 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В края на 2024 година изтича договорът за транзит на руския природен газ през Украйна и документът няма да бъде удължен, многократно заявиха от украинската страна и уточниха, че поддържат доставките единствено заради европейските си партньори. Именно част от страните от Източна Европа, които все още зависят от доставките на руския газ, натискат за решение и намиране на заместител на "Газпром", пише Bloomberg, позовавайки се на свои източници.

Според тях един от вариантите е Азербайджан и се преговаря страната да може да достави газ през Украйна. Но в този план има много несигурни моменти - газовата инфраструктура, която в момента е от полза на Русия, може да стане обект на масирани атаки. От пролетта например Русия се опитва да разруши едно от най-големите газохранилища в Европа - край Лвов, в близост до полската граница. На няколко пъти съоръжението беше обстрелвано с ракети "Кинжал".

Европейски компании съхраняват известни количества газ в това газохранилище - през зимата те нагнетиха към 2 млрд. куб. метра на фона на препълнените газохранилища в Европа и изгодните в този момент цени на газа.

Украйна има интерес да използва газовата си инфраструктура за транзит на газа, но руските доставки са изключени, каза Олексий Чернишов, ръководител на държавната "Нафтогаз" пред Bloomberg. Доставките от Азербайджан "имат някакво бъдеще", допълни още той.

На този етап азербайджанската компания Socar или Министерството на енергетиката на страната не са коментирали информацията. Отговор на запитванията липсват и от страна на руската "Газпром" и руските ведомства.

Транзитните такси, които би получила Украйна от подобно споразумение, биха оказали съществена подкрепа за разбитата от войната икономика. Според оценките на Bloomberg за 2021 година приходите от транзита надхвърлят 1 млрд. долара.

При подписването на договора за транзит през 2019 година нито една от двете страни не съобщи размера на транзитните такси, а в публичните документи те са описани като "справедливи" и съпоставими с тези в региона на Централна и Източна Европа. От началото на войната Русия използва около 1/3 от договорения капацитет - към 40-42 млн. куб. метра дневно от договорени 110 млн. куб. метра. Украйна спря транзита през една от входните точки, върху която няма контрол - в Луганска област, а Русия не се съгласи да увеличи обема през другата.

Очакванията са, че след края на договора с Украйна Русия ще използва алтернативните трасета за доставките на газ за европейските си клиенти. Едно от тях е "Турски поток" и територията на България. По данни на българската Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) през миналия зимен сезон (от октомври 2023 г. до март 2024 г.) доставките на газ се увеличават до 14,5 млрд. куб. метра спрямо 10 млрд. куб. метра през предходния сезон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:24 | 11.06.24 г.
fallback
Още от Енергетика виж още