Германия ще продължи да получава петрол от Казахстан през петролопровода "Дружба", съобщават източници на Ройтерс. Според тях има постигнато споразумение между полската Pern, руската държавна компания "Транснефт" и германската рафинерия PCK Schwedt, което ще позволи продължаване на доставките.
През пролетта "Транснефт" предупреди, че може да бъде сложен край на транзита на петрол през "Дружба" заради изисквания на полската страна. Pern от своя страна обясни, че се опасява от вторични санкции заради войната в Украйна. В крайна сметка източници на Ройтерс в трите засегнати страни съобщават, че е постигнато споразумение компания от Словакия, тоест не руска, да сертифицира периодично измервателните станции, за да отговаря на руските изисквания.
Казахстан разчита основно на руските петролопроводи, за да достави собствения си петрол. Ежедневно доставките достигат 1,5 млн. барела, или около 1,5% от световните доставки. Германия запона да купува петрол от страната, след като влязоха в сила санкциите на ЕС срещу руската петролна индустрия. Петролните компании носят приход за Кремъл, използван във войната в Украйна.
Капацитетът на петролопровода "Дружба" е 2 млн. барела на ден. Съоръжението се оперира от руската "Транснефт". По него тече и руски петрол към Унгария, Словакия и Чехия - санкциите на ЕС не засегнаха доставките по петролопроводи, а само прем морски терминали, защото държавите без излаз на море реално нямат друг източник на петрол. Северното направление на "Дружба" - през Беларус и Полша към Германия, вече се използва основно за петрола от Казахстан. Количествата са относително малки - 1,2 млн. тона от началото на годината, но рафинерията е ключова за доставките на горива в столицата Берлин и те помагат за спирането на покупките на руски петрол.
От септември 2022 година германската държава придоби мажоритарния дял на рафинерията PCK Schwedt.