Дясното правителство на Италия забрани инсталирането на наземни слънчеви панели върху земеделска земя. Това стана само няколко дни след като Рим се ангажира да утрои инсталирания капацитет за възобновяема енергия до 2030 г., предаде AFP.
"Слагаме край на дивото инсталиране на наземни фотоволтаични панели", заяви министърът на земеделието Франческо Лолобриджида на пресконференция след заседанието на кабинета.
Забраната обхваща фотоволтаични системи, разположени на земята в райони, класифицирани като земеделски, но не се отнася за агроволтаични проекти, при които слънчевите панели се монтират над полета със земеделски култури, каза Лолобриджида.
Проектите, които се ползват от фондовете на ЕС, като например енергийните общности, са освободени от забраната.
Coordinamento Free, група, обединяваща предприятия за възобновяема енергия и екологични асоциации, предупреди по-рано в понеделник, че подобна забрана ще "блокира много фотоволтаични проекти".
"В резултат на това Италия няма да успее да постигне целите за декарбонизация до 2030 г.", заявиха от групата.
Чистата енергия е от съществено значение за намаляване на емисиите от изгарянето на изкопаеми горива и за всяка надежда да се спази международната цел за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°С над прединдустриалните нива.
Миналата седмица Италия се ангажира, заедно с други държави от Г-7, да утрои възобновяемите енергийни източници до 2030 г.
Министърът на енергетиката Джилберто Пишето Фратин заяви, че забраната за монтиране на наземни панели върху земеделска земя няма да спре правителството да инсталира около 38 GW чрез фотоволтаични централи до тази дата.
Забраната от понеделник е част от проектозакон, който трябва да бъде одобрен от парламента и може да бъде променен преди това.
(БГНЕС)