След като в началото на април Националният статистически институт (НСИ) публикува разочароващи данни относно производството на енергийни продукти в България за януари, новият доклад на института показва, че тази тенденция се запазва и през февруари.
Изменение на месечна база
Въпреки че производството на пропан-бутанови смеси расте с 25 на сто до 5 хил. тона, а това на дизел се увеличава с 2,5 на сто до 242 хил. тона, останалите енергийни продукти от разглеждания микс отчитат понижение. Производството на твърди горива се свива с 36,5% до 989 хил. тона, докато при електроенергията спадът достига 14,4% до 3186 гигаватчаса (ГВтч). Производството на бензин се понижава с 4,1% до 140 хил. тона, докато това на природен газ остава стабилно.
Изменение на годишна база
Производството на бензин и дизел през февруари расте спрямо същия месец на миналата година съответно с 20,7% и 6,6 на сто. От друга страна, производството на твърди горива и електроенергия се понижава съответно с 64,5% и 22,6 на сто.
Производството на пропан-бутанови смеси и природен газ остава без изменение.
Основна причина за сериозния спад в добива на твърди горива е спирането на ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3", след като на 21 февруари изтече договорът за задължително изкупуване на електроенергията от централата между Националната електрическа компания (НЕК) и оператора на съоръжението. Към това може да се добави сравнително меката зима, при която не се наблюдаваха особено ниски температури.
Доставки на енергийни продукти
През февруари спрямо предходния месец намаляват доставките на всички видове енергийни продукти. Най-съществен е спадът при твърдите горива – 36,5% до 1032 хил. тона. Понижението при електроенергията достига 20% до 2969 ГВтч. Доставките на природен газ и дизел се свиват съответно с 16,2% и 13,5 на сто до 249 млн. куб. м и 179 хил. тона. Доставките на пропан-бутанови смеси и автомобилен бензин се понижават съответно със 7,7 на сто и 3,8 на сто до 36 хил. тона и 50 хил. тона.
Спрямо същия месец на 2023 г. НСИ отчита увеличени на доставките бензин с 28,2%. Останалите енергийни продукти отбелязват спадове. Най-съществен е този при твърдите горива – 60,2%. Доставките на пропан-бутанови смеси и дизел се понижават съответно с 18,2% и 10,1 на сто. Доставките на електроенергия и природен газ регистрират спад от съответно 6,7% и 3,5 на сто.