Дания стартира най-големия търг за вятърна енергия, който ще трябва да увеличи трикратно капацитета за производство на офшорна вятърна енергия до края на това десетилетия, съобщава Bloomberg.
Търгът ще доведе до инсталирането на най-малко 6 гигавата офшорна вятърна енергия в шест парка до 2030 г. в допълнение към съществуващите 2,7 гигавата офшорни мощности на скандинавската страна, информира Датската енергийна агенция.
Този ход е поредният знак, че страните се доверяват на офшорната вятърна индустрия, за да подкрепят изпълнението на глобалните климатични цели въпреки бурната 2023 г., която беше помрачена от масивни отписвания на разработчици и забавяния на проекти в редица държави, включително САЩ и Обединеното кралство.
Датското правителство ще поеме по 20% дял в проектите, копирайки успешна схема, използвана за петролни лицензи през предходните десетилетия. На участниците в търга ще бъде позволено да инсталират допълнителни турбини, за да достигнат 10 гигавата капацитет.
Дания, страна с население от около 6 милиона души, е дом на някои от най-големите компании за вятърна енергия в света, включително Vestas Wind Systems A/S и Orsted A/S. Разширяването на нейните офшорни паркове е жизненоважно за постигане на целта на да стане въглеродно неутрална през 2045 г.
Миналата година Дания обяви, че планира да изгради мащабен елен парк на стойност 60 млрд. датски крони (8 млрд. евро), включвайки вятърни турбини и соларни панели. Общият капацитет на проекта „Мегатон“ трябва да достигне 4 гигавата. Генерираната енергия ще бъде използвана за производство на зелени горива.
Отделно, страната инвестира над 160 млн. евро за осъществяване на националната въглеродна стратегия, включително за изграждането на електролизатори с капацитет до 6 гигавата през 2030 г. Това ще доведе до намаляване на въглеродните емисии с 2,5-4 млн. тона.
Датската енергийна агенция, дела на възобновяемата енергия в потреблението на електроенергия на страната трябва да достигне 100% още през 2027 г. След това се очаква Дания да стане нетен износител на зелена електроенергия.